כיצד לעבוד עם git ו-github בצוות?

מחבר:
בתאריך:

 

מה זה Git?

git היא תוכנה שמאפשרת לנו לנהל גרסאות, ולחזור לגרסאות קודמות של הפרויקט שעליו אנחנו עובדים. כל פרויקט ב-git מכונה מאגר (repository), וכל מאגר יכול לכלול כמה קבצים ותיקיות.

יש ל-git עוד מספר היבטים, אבל נסתפק בתפקיד העיקרי ככלי לניהול גרסאות של תוכנה. נוסף ל-git שמנהל את המאגר המקומי, שיושב במחשב האישי שלנו, מומלץ לגבות את המאגר המקומי במאגר (repository) חיצוני, שיכול לשבת בשרתים של אתר דוגמת github.com. היתרון הוא בכך שיש לנו גיבוי של גרסאות הפרויקט שעליו אנחנו עובדים בענן, וגם שניתן לשתף אנשים נוספים בפיתוח הפרויקט.

 

התקנה

כדי לעבוד עם git ו-github צריך להירשם לאתר github.com, ולהוריד את git למחשב האישי.

 

איך מתחילים לעבוד?

יוצרים מאגר מרוחק חדש באתר github.com על ידי לחיצה על הכפתור הירוק הגדול New בחשבון ה-github שלכם. כשיוצרים את המאגר החדש רצוי מאוד לזכור להוסיף לו קובץ README.

במחשב שלנו מנווטים דרך הטרמינל לתיקיית שבה תשב הגרסה המקומית של המאגר, ומקימים את המאגר באמצעות git clone, שמעתיק את קבצי הפרויקט מ-github.com לתיקייה במחשב שלנו.

$ git clone urltogirepo.git

 

איך ממשיכים?

אחרי שהורדנו את המאגר למחשב המקומי ניתן לעבוד עליו, להוסיף קבצים, לערוך, למחוק וכיו"ב.

 

איך מעלים את השינויים ל-github?

מדי כמה שעות נרצה לגבות את הקבצים, שיושבים במאגר המקומי במחשב שלנו, במאגר המרוחק באתר github.com. לצורך כך נשתמש בשלוש הפקודות הבאות:

$ git add –A

להוספת כל הקבצים בתיקייה

$ git commit –m "some descriptive text"

כדי לתייג את מה שאנו מעלים באמצעות שם ייחודי ותיאורי.

$ git push

כדי להעלות את קבצי הפרויקט מהמחשב המקומי לשרת github המרוחק

 

ניגודי עניינים (merge conflict)

מכיוון שצורת העבודה הזו מאפשרת למספר מתכנתים לעבוד במקביל. כל אחד על העותק של המאגר שנמצא במחשבו האישי, יתכנו ניגודי עניינים כאשר שני מתכנתים משנים את אותה שורה בקובץ מסוים, ומנסים להעלות את השינויים למאגר המרוחק. מצב זה ידוע כ-merge conflict, והדרך לפתור אותו היא למשוך באמצעות pull את הגרסה מהאתר המרוחק, לעדכן את הקובץ, ורק אז לדחוף אותו חזרה ל-github באמצעות :

$ git add –A
$ git commit –m "message"
$ git push

 

לסיכום

במדריך זה למדנו איך ניתן לנהל מאגר מרוחק על שרתי github, כיצד להוריד אותו למחשב האישי, וכיצד לעבוד בצוות על אותו פרויקט. במדריך הבא נלמד כיצד לחזור לגרסאות קודמות של הפרויקט, וכיצד לעבוד עם יותר מענף אחד (branching).

הוסף תגובה חדשה

 

= 9 + 2