כישורי חיים - רעיונות ששווה לשתף

המדריכים בסדרה מוקדשים באהבה לכל מי שמאמין שניתן להיות אדם טוב יותר ומוכן להשקיע את הזמן והמאמץ בשיפור אורחות חייו.

פיתוח עסקי

איך לעבור מ-0 ל-1 כשאתה בונה את המיזם השאפתני שלך?

פיט תיל (Peter Thiel) נמנה על המייסדים של PayPal שנמכרה ל-eBay תמורת 1.5 מיליארד דולר. אחרי המכירה הוא הפך לאחד המקימים של פייסבוק, והיום הוא נחשב לאחד המשקיעים המובילים בטכנולוגיה בעולם. לפי קורות החיים שלו נראה שיש לו את הידע לבניית חברה מצליחה שתשפיע על העולם לטובה. את הרעיונות שלו הוא הפך לקורס שהוא לימד באוניברסיטה וגם לספר ששמו "מאפס לאחד" (Zero to one) שעליו מבוסס המדריך הנוכחי.

איך לעבור מ-0 ל-1 כשאתה בונה את המיזם השאפתני שלך?

כשל סאן פרנסיסקו - 9 שגיאות שתעשה בהקמת המיזם הטכנולוגי שלך

רשימה בלתי ממצה של השגיאות שמבצע כמעט כל יזם טכנולוגי על פי ספרו המצוין של היזם הסדרתי Jonathan Seigel "כשל סאן-פרנסיסקו" (The San Francisco fallacy)

איך להישאר קטן, גמיש ורווחי? על פי הספר rework

הספר rework הוא "ספר המתכונים" שמלמד כיצד ליצור חברה קטנה גמישה ורווחית, והוא כולל תובנות יוצאות דופן לגבי עולם העסקים. אני ממליץ עליו בחום.

כריכת הספר rework של jason fried

6 דרכים מוכחות מדעית להפוך את המוצר או הרעיון שלכם לוירלים ברשת

אם גם אתם רוצים לגלות כיצד לגרום למוצר הבא שלכם או לרעיון שאתם משתפים להפוך ללהיט ברשתות החברתיות אז כדאי שתקראו את המדריך הזה שמונה 6 דרכים מוכחות מדעית שיגרמו גם למוצר שלכם להפוך לוירלי ברשת, ולזכות בכמות בלתי נתפסת של שיתופים.

כיצד לנצח את השיטה כשאתה משווק את המוצר שלך באינטרנט?

זן חדש של אנשי מכירות משתלט על העולם. אילו מזמן לא אנשים שמציעים לך פריימרה נוצצת שבה החיוך של הדוגמנית בר ראלי מוכר לך את המוצר תמורת מיליון דולר במזומן בבנק, אלא שיטה שמשלבת מדע וטכנולוגיה כדי לפרוץ דרך לשימוש יום יומי בקרב מיליוני משתמשים בתקציבים נמוכים כפי שמיטיב להסביר Ryan Holiday בספר Growth hacker marketing שעליו נכתב המאמר.

תכנית שיווקית בעמוד אחד ע"פ הספר 1-page marketing plan

פרטו היה מתמטיקאי איטלקי שחי במאה ה-19 וגילה ש-20% מהאנשים באיטליה מחזיקים ב-80% מהקרקעות. העיקרון נקרא חוק פרטו, על שמו של האדם שגילה אותו, ומחקרים נוספים שנעשו מאז מוצאים שחלוקה של 20:80 במשאבים קיימת גם אצל מי שאינם איטלקים, וגם בין החברות הגדולות בעולם (אפל, גוגל, אמזון) לבין כל היתר.

מה שמעניין אותנו, בעלי העסקים, הוא שגם בעסק שלנו 20% מההשקעות מביאות 80% מהתוצאות. לכן, אם רוצים לקבל יותר תוצאות ומהר כדאי לרכז את המאמצים באותם 20% שמניבים את עיקר הרווחים.

אלן דיב מחבר הספר "The 1 page marketing plan" טוען שהמקום שבו כדאי להשקיע הוא בשיווק העסק. שיווק שנעשה באמצעות תוכנית מדוקדקת.

כריכת הספר 1 page marketing plan

ארבע הדיסציפלינות של הביצוע

לכולם יש רעיונות אבל רעיונות שלא מוציאים אל הפועל הם חסרי תועלת. לצערנו, רק מעטים מסוגלים לממש את הרעיונות שלהם. במדריך זה מובאת שיטה להוצאה אל הפועל של היעדים שלנו.

כיצד למצוא רעיונות חדשניים לעסקים?

במיוחד בשביל אותם האנשים שרוצים להיות יזמים אבל לא יודעים מהיכן להתחיל הכנתי את הרשימה הבאה של השיטות החביבות עליי כשאני מנסה לצפות הזדמנויות עסקיות.

 

פיתוח אישי

בכל אוכלוסיה אנושית ישנה קבוצה של 4% אשר הוגים את הקידמה. ממנה צריך ללמוד, ואליה צריך לשאוף להשתייך.

7 הרגלים של אנשים מוצלחים

כיצד הרגלי החשיבה וההתנהגויות של רוב האנשים מחבלים בסיכויי ההצלחה שלהם, ואילו הרגלי חשיבה משופרים ניתן ללמוד מהאנשים המוצלחים במטרה לחיות חיים טובים יותר. המדריך מבוסס על ספר שכתב סטיבן קובי, מייסד קורס הניהול הפופולרי בעולם.

על החשיבות הגדולה של מעשים פשוטים ויומיומיים

אם הרגילו אותנו לחשוב שההצלחה נוחתת על האדם בן לילה אז כדאי לחשוב שוב. כי מה שג'פרי אולסן מספר לנו זה שההצלחה היא תוצאה של הרגלים קטנים שאנשים דבקים בהם ברמה היום יומית והם אילה שמצטברים ומביאים את האדם אל היעד.

אין אדם מוכשר או לא מוכשר.
יש מוח מאומן יותר או פחות.

איך להיות כל כך טוב עד שהם לא יוכלו להתעלם ממך?

התרבות שלנו מעריצה אומנים מומחים והרבה פעמים נוצרת התחושה אצל העצלים שבצרכני התקשורת שמומחיות היא משהו שקיים אצל אחרים. כי אלוהים נגע בהם או כי יש להם גנטיקה טובה או כישרון מיוחד. המאמר הבא סוקר את ספריהם של שלושה כותבים שחקרו במשך עשרות שנים מומחים מובילים בתחומים שונים, ומגיעים למסקנה שכמעט כל אחד יכול להפוך למומחה בתנאי שישקיע מאמץ מכוון רב לאורך שנים בריכוז גבוה ומתוך כוונה מלאה.

smartcuts - קיצורי דרך חכמים להצלחה

מדוע הנשיא האמריקאי בד"כ צעיר יותר מחברי הקונגרס? מה משותף לגולשת הגלים הטובה בעולם ולחברת גוגל? כיצד סטודנטים משועממים מצליחים להחליף שפופרת של משחת שיניים במערכת סטריאו? ומה גורם לאדם נורמלי בד"כ לסכן את הונו האישי במטרה ליישב את המאדים? בספר smartcuts תגלו את התשובות לשאלות אילו ולעוד רבות אחרות, ובעיקר תגלו אילו עקרונות מאפשרים לאנשים ולחברות להגיע להצלחה כלל עולמית בזמן קצר יותר מהזמן שלוקח לסטודנטים לסיים תואר ראשון.

קודם כל תרגע!

כיצד תרכוש חוסן מנטלי?

גונזלז, מחבר הספר "האומנות של חוסן מנטלי" חולק אתנו עובדה שידועה לספורטאי צמרת, ולאנשים מוצלחים מכל שדרות החיים והיא שהמוח שואף לממש את הדברים שאדם אומר לעצמו ואת התמונות שהוא רואה בעיני רוחו. לכן, אדם שרוצה להצליח, צריך ללמוד לחשוב חיובית, ולשים דגש על עשייה.

כריכת הספר the art of mental training by dc gonzalez

לנבוח על העץ הלא נכון - תובנות מפתיעות על הצלחה

לדברי אריק ברקר מחבר הספר Barking up the wrong tree הצלחה עשויה להימצא במקומות בלתי צפויים, והשחיין מייקל פלפס הוא רק דוגמה אחת לאנשים אשר לוקים במגבלות משמעותיות בסביבה אחת אך זוכים לשבור שיאי הצלחה דווקא הודות למגבלות שלהם, ובתנאי שהם נמצאים בסביבה המתאימה.

כריכת הספר barking up the wrong tree by erik barker

מדוע העניים יישארו עניים, וכיצד גם אתה יכול להיות עשיר?

אם תמיד חשבת שכסף זה רק עניין של מזל, ושהכי חשוב זה לדעת היכן להיוולד, יכול להיות שמה שאתה חושב הוא רק חלק מהאמת. כי גם אם לא נולדת לאבא עשיר, אתה עדיין יכול להפוך לאבא עשיר בעצמך אם תרכוש את התובנות הכלכליות של העשירים. זה הרבה יותר פשוט מכפי שנדמה כפי שמיטיב להסביר הספר "אבא עשיר, אבא עני" של רוברט קואסקי שאני סוקר במאמר קצר זה.

מה ההבדל בין עשירים ועניים?

העניים מבזבזים זמן כדי לחסוך כסף, והעשירים מוציאים כסף כדי לחסוך בזמן. ההבחנה היא חשובה כיוון שתמיד ניתן להרוויח עוד כסף, אבל הזמן שלנו קצוב.

אִם אֵין אֲנִי לִי, מִי לִי? וּכְשֶׁאֲנִי לְעַצְמִי, מָה אֲנִי? וְאִם לֹא עַכְשָׁיו, אֵימָתַי? (אבות א, פסוק יג)

אם לא אעשה למען עצמי, אף אחד לא יעשה למעני. וטוב לעשות למען הזולת ולא רק לעצמך. ומוטב למהר ולעשות, ולא לחכות.

האגו הוא האויב על פי ספר של ריאן הולידיי

כל אחד רוצה להיות יותר ממה שהוא. יותר כסף, יותר השפעה, אישה יפה יותר, רכב מפואר יותר. אבל מתי בפעם האחרונה חשבת על הכוח שמניע אותך להשיג את הדברים האילה - האגו, ומה אתה יכול לעשות כדי שהוא יפעל לטובתך ולא לרעתך. במדריך זה סיכום הספר האגו הוא האוייב של ריאן הולידיי שהוא חובה לכל מי שרוצה לחיות חיים טובים יותר עם אגו שהוא בדיוק במידה הנכונה.

האגו הוא האויב על פי ספר של ריאן הולידיי

מוטב מוקדם ממאוחר.
מוטב מאוחר מלעולם לא.

מאיפה תביא את הרעיון הבא שלך?

אתה בטח מכיר את הסיפור על התפוח שנפל לניוטון על הראש וגרם לו להבין את חוקי הכבידה. במציאות, כל הרעיונות הטובים הם תוצאה של התפתחות הידע הקיים או מפגש בין רעיונות קיימים.

 

יסודות בהבנת המציאות

חוק בייס (bayes) והבנת המציאות

שימוש בחוק בייס יכול לסייע לנו רבות בהבנת המציאות כי הוא מאפשר לנו להעריך כמה המסקנה שלנו סבירה בהינתן הנתונים ומעודד אותנו לחפש מידע נוסף. במדריך זה הסבר אינטואיטיבי מלווה בדוגמאות מהחיים.

רשימה לא ממצה של שגיאות לוגיות

סקירה של שגיאות לוגיות

קשה מאוד להמציא קטלוג ממצה של שגיאות לוגיות בעיקר בגלל שכושר ההמצאה האנושי אינו מוגבל והוא תמיד ימצא פטנטים שיגרמו לאנשים ליפול בפח, ולהסיק מסקנות שאינן נובעות מהנחות היסוד של הטיעון. ולכן, במדריכים הבאים אני מגיש לכם רשימה חלקית בלבד של שגיאות לוגיות.

מדריך ראשון - כשההנחות אינן רלוונטיות למסקנה

מדריך שני - הגיון מעגלי ושגיאות סמנטיות

מדריך שלישי - שגיאות בלוגיקה פורמלית

ארועי ברבור שחור וניהול סיכונים בעולם בלתי צפוי

נסים ניקולס טאלב, המחבר של "ברבור שחור" כותב על אותם אירועים נדירים לכאורה שמשנים את המציאות מהיסוד אבל קשה לנו לנחש שיתרחשו, אירועי "ברבור שחור". אירועים כדוגמת המצאת המחשב והאינטרנט וגם נפילת מגדלי התאומים, הופעת דאעש, רעידות אדמה ושיטפונות.

10 הטיות קוגניטיביות שאתה חייב להכיר

הטיות קוגניטיביות הם עיוותי חשיבה המאפיינים את השכל האנושי, וגורמים לאנשים ליפול בפח. אם אינך מכיר הטיה קוגניטיבית מסוימת רוב הסיכויים שתהיה קורבן שלה בשלב זה או אחר של חייך. ברשימה זו כללתי 10 הטיות שאתה חייב להכיר המשפיעות לרעה על ההחלטות הכלכליות, האישיות והחברתיות שאתה מקבל.

10 הטיות קוגניטיביות שחובה להכיר

 

בריאות

מדוע הסוכר במזון הורס לך את הבריאות וכיצד להלחם בהשפעתו?

בשנות ה-70 התקבעה בתודעה הציבורית המחשבה שהשומן במזון הוא אויב הציבור מספר 1, כי הוא הגורם לעלייה בהשמנה ובמחלות לב. כתוצאה מכך, החלו יצרני המזון להפחית את השומן במוצריהם, ולהדביק למוצרים מופחתי השומן את התגית של מוצרים בריאים. כך קיבלנו, יוגורט, מיונז ופיצה מופחתי שומן. אבל למרות ההפחתה בצריכת השומן בכל העולם, לא רק שההשמנה והתחלואה במחלות לב לא פחתו, הם אף עלו, וכיום המחלה הנפוצה ביותר שמסכנת את הציבור היא סינדרום מטבולי. שילוב של מחלת לב, לחץ דם גבוה וסכרת. לכן, נראה שהאשם העיקרי במחלות שקוטלות אותנו אינו בשומן, אלא בגורם אחר נפוץ לא פחות.

אם תאכל יותר מדי סוכר אתה עלול להשמין ולחלות

השפעת הסביבה על הגנים

בימינו, מקובל להאשים את הגנים שירשנו בכל הבעיות והחוליים – "ההשמנה מאימא", "הסוכרת מאבא", ו-"פקקת העורקים מסבא". אבל, מתברר שהדברים לא כל כך פשוטים, מפני שלניהול אורח חיים בריא יכולה להיות תרומה משמעותית לביטוי הגנים הטובים לבריאות, ולהשתקת הגנים המזיקים. המדריך מבוסס על מאמרים שפורסמו במגזינים מדעיים מובילים.

מי שתמיד שואף, חותר ומתאמץ הוא שימצא את הגאולה. (פאוסט של גיתה בתרגום ש. כהן)

 

 

הוסף תגובה חדשה

 

= 9 + 6