תחי ישראל - אין לנו ארץ אחרת

תחי ישראל -אין לנו ארץ אחרת

כישורי חיים - רעיונות ששווה לשתף

המדריכים בסדרה מוקדשים באהבה לכל מי שמאמין שניתן להיות אדם טוב יותר ומוכן להשקיע את הזמן והמאמץ בשיפור אורחות חייו.

 

פיתוח אישי

על החשיבות הגדולה של מעשים קטנים

אם הרגילו אותנו לחשוב שההצלחה נוחתת על האדם בן לילה אז כדאי לחשוב שוב. כי מה שג'פרי אולסן מספר לנו זה שההצלחה היא תוצאה של הרגלים קטנים שאנשים דבקים בהם ברמה היום יומית והם אילה שמצטברים ומביאים את האדם אל היעד.

כיצד תרכוש חוסן מנטלי?

קודם כל, תנשום עמוק!

גונזלז, מחבר הספר "האומנות של חוסן מנטלי" חולק אתנו עובדה שידועה לספורטאי צמרת, ולאנשים מוצלחים מכל שדרות החיים והיא שהמוח שואף לממש את הדברים שאדם אומר לעצמו ואת התמונות שהוא רואה בעיני רוחו. לכן, אדם שרוצה להצליח, צריך ללמוד לחשוב חיובית, ולשים דגש על עשייה.

כריכת הספר the art of mental training by dc gonzalez

כיצד תשפר את כישורי ההקשבה שלך?

כשאתה מוצא את עצמך מנסה להוכיח לטיפש שהוא טועה - תעצור לרגע ותחשוב מי הטיפש.

הקשבה אמיתית היא משימה קשה לרובנו אבל גם הכרחית כי כמעט כל דבר שאתה יכול להשיג בעולם כרוך באינטראקציה עם אנשים אחרים כשבדרך כלל המגע הוא באמצעות דיבור, שיחה, ולא ניתן לנהל שיח ללא הקשבה. הקשבה פעילה היא מיומנות שמאפשרת לך להקשיב באמת לבן השיח שלך. בספר Never split the difference מספר כריס ווס, מי שהיה בעברו הנושא ונותן המוביל של ה-FBI, על טכניקות מו"מ שהוא השתמש בהם במגעיו עם עבריינים, טרוריסטים ושאר מופרעים. היום הוא מלמד את המיומנויות שרכש לאנשי עסקים בהצלחה גדולה. המיומנות החשובה ביותר עליה הוא כותב היא הקשבה פעילה כיוון שהיא תנאי הכרחי להצלחת שיח מכל סוג ומין.

כיצד תשפר את כישורי ההקשבה שלך?

כיצד תשפר את יכולת הלמידה שלך?

אין אדם מוכשר או לא מוכשר.
יש מוח מאומן יותר או פחות.

אני לומד במשך שנים בכל מיני מסגרות אבל בעיקר לבד. בשנים אילה רכשתי תובנות ושיטות שמסייעות לי בלמידה. אולי הם יסייעו גם לך.

כיצד תשפר את יכולת הלמידה שלך?

האגו הוא האויב על פי ספר של ריאן הולידיי

כל אחד רוצה להיות יותר ממה שהוא. יותר כסף, יותר השפעה, אישה יפה יותר, רכב מפואר יותר. אבל מתי בפעם האחרונה חשבת על הכוח שמניע אותך להשיג את הדברים האילה - האגו, ומה אתה יכול לעשות כדי שהוא יפעל לטובתך ולא לרעתך. במדריך זה סיכום הספר האגו הוא האוייב של ריאן הולידיי שהוא חובה לכל מי שרוצה לחיות חיים טובים יותר עם אגו שהוא בדיוק במידה הנכונה.

גישה מרחיבה לעומת מצמצמת

כיצד לפתח תפיסת עולם חיובית ומרחיבה שתגרום לך לרצות לגלות את העולם ע"פ ספרו של רוברט גרין החוקים של טבע האדם

גישה מרחיבה לעומת מצמצמת

בריאות

מדוע הסוכר במזון הורס לך את הבריאות וכיצד להלחם בהשפעתו?

בשנות ה-70 התקבעה בתודעה הציבורית המחשבה שהשומן במזון הוא אויב הציבור מספר 1, כי הוא הגורם לעלייה בהשמנה ובמחלות לב. כתוצאה מכך, החלו יצרני המזון להפחית את השומן במוצריהם, ולהדביק למוצרים מופחתי השומן את התגית של מוצרים בריאים. כך קיבלנו, יוגורט, מיונז ופיצה מופחתי שומן. אבל למרות ההפחתה בצריכת השומן בכל העולם, לא רק שההשמנה והתחלואה במחלות לב לא פחתו, הם אף עלו, וכיום המחלה הנפוצה ביותר שמסכנת את הציבור היא סינדרום מטבולי. שילוב של מחלת לב, לחץ דם גבוה וסכרת. לכן, נראה שהאשם העיקרי במחלות שקוטלות אותנו אינו בשומן, אלא בגורם אחר נפוץ לא פחות.

אם תאכל יותר מדי סוכר אתה עלול להשמין ולחלות

השפעת הסביבה על הגנים

בימינו, מקובל להאשים את הגנים שירשנו בכל הבעיות והחוליים – "ההשמנה מאימא", "הסוכרת מאבא", ו-"פקקת העורקים מסבא". אבל, מתברר שהדברים לא כל כך פשוטים, מפני שלניהול אורח חיים בריא יכולה להיות תרומה משמעותית לביטוי הגנים הטובים לבריאות, ולהשתקת הגנים המזיקים. המדריך מבוסס על מאמרים שפורסמו במגזינים מדעיים מובילים.

כיצד למנוע את הידרדרות הראייה - עיקרי שיחה של פרופ הוברמן

לכל מי שמתעניין בקוצר ראייה אני יכול להמליץ על השיחה של פרופ' הוברמן שמסכם הרבה מאוד חומר על הראייה, וכיצד למנוע הידרדרות. מדריך זה מציג את הסרטון ואת עיקרי הדברים שנאמרו בו.

כיצד למנוע את הידרדרות הראייה - עיקרי שיחה של פרופ הוברמן

איך לישון? 4 עצות שיעזרו לך לישון

אם קשה לך להירדם אתה לא לבד. החברה המודרנית דוחפת אותנו עד קצה גבול היכולת: בבית ספר, בצבא, בלימודים הגבוהים, בעבודה, הילדים שמפריעים לנו לישון בעיות מטרידות. אז במיוחד בשבילך כתבתי את המדריך הזה שיעזור לך לישון טוב יותר. במדריך ריכזתי את 4 העצות הטובות ביותר שיעזרו לך לישון.

איך לישון? 4 עצות שיעזרו לך לישון

כלכלה נבונה

כרטיסיית האינדקס: איך התנהלות כלכלית אישית יכולה להיות פשוטה

כרטיסיית האינדקס: איך התנהלות כלכלית אישית יכולה להיות פשוטה הוא ספר שכתב פרופסור לכלכלה, ובו הוא מציג סט של עשרה כללים פשוטים לניהול פיננסי אישי שניתן לרשום על גב כרטיסייה אחת קטנה. במדריך זה תוכלו לקרוא את תמצית הספר.

כרטיסיית האינדקס: איך התנהלות כלכלית אישית יכולה להיות פשוטה

מדוע העניים יישארו עניים, וכיצד גם אתה יכול להיות עשיר?

אם תמיד חשבת שכסף זה רק עניין של מזל, ושהכי חשוב זה לדעת היכן להיוולד, יכול להיות שמה שאתה חושב הוא רק חלק מהאמת. כי גם אם לא נולדת לאבא עשיר, אתה עדיין יכול להפוך לאבא עשיר בעצמך אם תרכוש את התובנות הכלכליות של העשירים. זה הרבה יותר פשוט מכפי שנדמה כפי שמיטיב להסביר הספר "אבא עשיר, אבא עני" של רוברט קואסקי שאני סוקר במאמר קצר זה.

מה ההבדל בין עשירים ועניים?

העניים מבזבזים זמן כדי לחסוך כסף, והעשירים מוציאים כסף כדי לחסוך בזמן. ההבחנה היא חשובה כיוון שתמיד ניתן להרוויח עוד כסף, אבל הזמן שלנו קצוב. (ג'ים רוהן)

פיתוח עסקי

מדריכים על פיתוח עסקי

אחד הקשיים שלי, כבעל עסק, הוא למצוא את הזמן ללמוד על ניהול ופיתוח העסק. אני משתדל לחפות על הקושי באמצעות קריאת וסיכום ספרי עסקים. אתם מוזמנים לקרוא את הסיכומים שלי. אני בטוח שגם לכם הם יועילו.

יסודות בהבנת המציאות

ככל שתצליח להבין את המציאות כמו שהיא - לא כמו שהיא צריכה להיות - כך יהיה לך קל יותר ליהנות מכל מה שהעולם הזה מציע.

10 הטיות קוגניטיביות שאתה חייב להכיר

הטיות קוגניטיביות הם עיוותי חשיבה המאפיינים את השכל האנושי, וגורמים לאנשים ליפול בפח. אם אינך מכיר הטיה קוגניטיבית מסוימת רוב הסיכויים שתהיה קורבן שלה בשלב זה או אחר של חייך. ברשימה זו כללתי 10 הטיות שאתה חייב להכיר המשפיעות לרעה על ההחלטות הכלכליות, האישיות והחברתיות שאתה מקבל.

10 הטיות קוגניטיביות שחובה להכיר

ארועי ברבור שחור וניהול סיכונים בעולם בלתי צפוי

נסים ניקולס טאלב, המחבר של "ברבור שחור" כותב על אותם אירועים נדירים לכאורה שמשנים את המציאות מהיסוד אבל קשה לנו לנחש שיתרחשו, אירועי "ברבור שחור". אירועים כדוגמת המצאת המחשב והאינטרנט וגם נפילת מגדלי התאומים, הופעת דאעש, רעידות אדמה ושיטפונות.

אלימות אנושית בראי הפסיכולוגיה החברתית

הפסיכולוגיה החברתית מנסה לחקור את הדחפים האפלים ביותר שלנו, ומציירת תמונה מורכבת: מצד אחד, היא חושפת את הפוטנציאל האפל הטמון בנפש האדם. מצד שני, היא מעוררת תקווה - ייתכן שדווקא על ידי הבנת שורשי הרוע, נוכל למצוא דרכים לשיתוף פעולה ולמניעת אסונות עתידיים.

חוק בייס (bayes) והבנת המציאות

מה משותף לבדיקות קורונה, לזיהוי מטוסי אויב וזנים של כלבים? כולם דוגמאות להערכת הסתברויות בפעולה, והנטייה שלנו היא להסתמך מדי על האינטואיציה הראשונית בעניין. חוק בייס מסייע לנו להביא בחשבון מידע נוסף, ולעדכן את הערכת הסיכויים בהתאם להתפתחויות בשטח.

איך שוב לא תיפול בפח הסטטיסטיקה

רק השבוע בישר ראש ממשלתה של מדינה קטנה על כך שרוב הציבור במדינה תומך בדעתו. באמירתו הוא שכח לציין מה השאלות שנשאלו בסקר, מה היה גודל המדגם והאם הוא מייצג, ושאלת השאלות, האם לא הספיק לשנות את דעתו מאז. פוליטיקאי זה אינו היחיד המשתמש בסטטיסטיקה בצורה מטעה. בסקירה זו, בכוונתי להביא לידיעת הקוראים תכסיסים נוספים בהם נוקטים גורמים מתוחכמים במטרה לבלבל את הציבור.

איך שוב לא תיפול בפח הסטטיסטיקה

רשימה לא ממצה של שגיאות לוגיות

סקירה של שגיאות לוגיות

קשה מאוד להמציא קטלוג ממצה של שגיאות לוגיות בעיקר בגלל שכושר ההמצאה האנושי אינו מוגבל והוא תמיד ימצא פטנטים שיגרמו לאנשים ליפול בפח, ולהסיק מסקנות שאינן נובעות מהנחות היסוד של הטיעון. ולכן, במדריכים הבאים אני מגיש לכם רשימה חלקית בלבד של שגיאות לוגיות.

מדריך ראשון - כשההנחות אינן רלוונטיות למסקנה

מדריך שני - הגיון מעגלי ושגיאות סמנטיות

מדריך שלישי - שגיאות בלוגיקה פורמלית

מה זה גזלייטינג ועוד 20 מניפולציות שאתה חייב להכיר כדי שלא יעבדו עליך

גזלייטינג, התקרבנות, הפצצת אהבה ועוד אילו טקטיקות מניפולציה שאנשים משתמשים בהם כל הזמן. אם אתה בטוח שלא עשו לך מניפולציות יותר סביר שאתה לא מודע למניפולציות שעושים לך, ויש מי שמנצל את זה. אז כדי שלא תיפול טרף למניפולציות כדאי לך להכיר כמה טקטיקות נפוצות ואיך להתמודד איתן.

אלגוריתמים לחיים

סקירת הספר אלגוריתמים לחיים המספר אודות אלגוריתמים חשובים מאוד במדעי המחשב וכיצד להשתמש בהם בחיים.

אלגוריתמים לחיים - פסלו של אל חוואריזמי

הצלחה

בכל אוכלוסיה אנושית ישנה קבוצה של 4% אשר הוגים את הקידמה. ממנה צריך ללמוד, ואליה צריך לשאוף להשתייך.

איך להיות כל כך טוב עד שהם לא יוכלו להתעלם ממך?

התרבות שלנו מעריצה אומנים מומחים והרבה פעמים נוצרת התחושה אצל העצלים שבצרכני התקשורת שמומחיות היא משהו שקיים אצל אחרים. כי אלוהים נגע בהם או כי יש להם גנטיקה טובה או כישרון מיוחד. המאמר הבא סוקר את ספריהם של שלושה כותבים שחקרו במשך עשרות שנים מומחים מובילים בתחומים שונים, ומגיעים למסקנה שכמעט כל אחד יכול להפוך למומחה בתנאי שישקיע מאמץ מכוון רב לאורך שנים בריכוז גבוה ומתוך כוונה מלאה.

7 הרגלים של אנשים מוצלחים

כיצד הרגלי החשיבה וההתנהגויות של רוב האנשים מחבלים בסיכויי ההצלחה שלהם, ואילו הרגלי חשיבה משופרים ניתן ללמוד מהאנשים המוצלחים במטרה לחיות חיים טובים יותר. המדריך מבוסס על ספר שכתב סטיבן קובי, מייסד קורס הניהול הפופולרי בעולם.

איך להיכשל כמעט בכל דבר ועדיין להצליח בגדול

פסימיסטים אולי נשמעים חכמים אבל אופטימיסטים עושים כסף (נט פרידמן)

סקוט אדמס, יוצר הקומיקס דילברט, מספר שאחרי שהוא למד קורס בהיפנוזה הוא הצליח לשכנע כמעט כל אדם לעשות כרצונו בגלל שאנשים הם מכונות ניתנות לתכנות, וכל מה שצריך הוא לדעת על אילו מתגים ללחוץ. כפי שניתן לתכנת אחרים לעשות כרצונך אתה יכול לתכנת את עצמך להצליח. רוצה לפתח מערכת שתאפשר לך להצליח? בבקשה.

איך להיכשל כמעט בכל דבר ועדיין להצליח בגדול

smartcuts - קיצורי דרך חכמים להצלחה

מדוע הנשיא האמריקאי בד"כ צעיר יותר מחברי הקונגרס? מה משותף לגולשת הגלים הטובה בעולם ולחברת גוגל? כיצד סטודנטים משועממים מצליחים להחליף שפופרת של משחת שיניים במערכת סטריאו? ומה גורם לאדם נורמלי בד"כ לסכן את הונו האישי במטרה ליישב את המאדים? בספר smartcuts תגלו את התשובות לשאלות אילו ולעוד רבות אחרות, ובעיקר תגלו אילו עקרונות מאפשרים לאנשים ולחברות להגיע להצלחה כלל עולמית בזמן קצר יותר מהזמן שלוקח לסטודנטים לסיים תואר ראשון.

חמורים

מדוע מי שמנסה לרצות את כולם סופו לנהוג בטפשות.

לנבוח על העץ הלא נכון - תובנות מפתיעות על הצלחה

לדברי אריק ברקר מחבר הספר Barking up the wrong tree הצלחה עשויה להימצא במקומות בלתי צפויים, והשחיין מייקל פלפס הוא רק דוגמה אחת לאנשים אשר לוקים במגבלות משמעותיות בסביבה אחת אך זוכים לשבור שיאי הצלחה דווקא הודות למגבלות שלהם, ובתנאי שהם נמצאים בסביבה המתאימה.

מוטב מוקדם ממאוחר.
מוטב מאוחר מלעולם לא.

השפעה ותרומה לעולם

אִם אֵין אֲנִי לִי, מִי לִי? וּכְשֶׁאֲנִי לְעַצְמִי, מָה אֲנִי? וְאִם לֹא עַכְשָׁיו, אֵימָתַי? (אבות א, פסוק יג)

אם לא אעשה למען עצמי, אף אחד לא יעשה למעני. וטוב לעשות למען הזולת ולא רק לעצמך. ומוטב למהר ולעשות, ולא לחכות.

איך להיות יותר משכנע?

רוצה להשפיע על אנשים? מעוניין למכור? אז כדאי שתדע איך עובד המוח האנושי, ובפרט כיצד אנשים מקבלים החלטות. רוברט סיאלדיני הוא פרופסור לפסיכולוגיה, ומומחה בעל שם עולמי בתחום ההשפעה. בספרו pre-suasion הוא מסביר את התאוריה מאחורי מדע השכנוע.

מדריך לשיפור הכתיבה בבלוג

כבר קרוב לעשור שאני כותב פעם בשבוע מדריכים לאתר שלי, רשתטק. רוב התכנים עוסקים בתכנות ומיעוטם בפיתוח אישי ועסקי. בשנים אילה צברתי תובנות וכללים שאותם אני שמח לחלוק במדריך. אני בטוח שהם יועילו לך.

"תן לי פרוטה בשם האל" ביקש הקבצן
"אתן לך מטבע זהב בשם האנושיות" השיב דון חואן

(פרופ' מיכאל הר סגור ע"פ מולייר)

מאיפה תביא את הרעיון הבא שלך?

אתה בטח מכיר את הסיפור על התפוח שנפל לניוטון על הראש וגרם לו להבין את חוקי הכבידה. יכול להיות ששמעת את הסיפור והתפללת למכה קטנה בקודקוד שתפתח לך את המוח לרעיון מבריק במיוחד. במציאות, רעיונות טובים מתפתחים מתוך הידע הקיים.

 

מי שתמיד שואף, חותר ומתאמץ - הוא שימצא את הגאולה. (פאוסט של גיתה)

 

 

הוסף תגובה חדשה

 

 

ענה על השאלה הפשוטה הבאה כתנאי להוספת תגובה:

דג למים הוא כמו ציפור ל...?

 

תמונת המגיב

רויטל בתאריך: 26.04.2022

תודה! כמו למצוא זהב

תמונת המגיב

אנונימי בתאריך: 26.11.2022

אתה אדם חכם וטוב תמשיך כך להשפיע על עולם טוב יותר

תמונת המגיב

שמואל בתאריך: 24.08.2023

אחלה אתר, רק אם תוכל להוסיף קישורים לספרים pdf שנוכל לקרוא בדרכים