מדריך פייתון

מה זה פייתון?

במדריך קצר זה תמצא הסבר על פייתון - שפת המחשב הפופולרית מאוד - בזכות מגוון שימושים וקלות כתיבה. בנוסף, תוכלו לגלות כיצד גם אתם תוכלו ללמוד את השפה המועדפת על ידי חברות, סטרטאפים ומתכנתים בעולם.

איך להתחיל ללמוד פייתון? שלום עולם וסביבת העבודה

אחת הבעיות הגדולות למי שמעולם לא למד תכנות היא איפה כותבים את הקוד ואיך מריצים. במדריך זה תמצא הסבר על איך לכתוב ולהריץ פייתון - מהדרכים הפשוטות ביותר שמתאימות למתחילים גמורים ועד לסביבות הפיתוח בהם משתמשים מקצועני התוכנה.

איך להתחיל ללמוד פייתון? שלום עולם וסביבת העבודה

מדריך פייתון: משתנים, ערכים ו-print

גם בתכנות קיימים משתנים והם יכולים לקבל איזה ערך שנציב לתוכם. ניתן להציב בהם מספרים, טקסט (מחרוזת), וסוגים נוספים שעליהם נלמד במדריכים בסדרה ללימוד פייתון.

מדריך פייתון: משתנים, ערכים ו-print

לולאת for - במקום לחזור על עצמך תריץ לולאה

אחד היתרונות של שימוש במחשב הוא שהוא יכול לבצע את אותה הפעולה אינסוף פעמים (כמעט) בלי לקטר, בלי להתייאש ובלי לטעות. כדי לבצע את אותה הפעולה אפשר לכתוב את אותו קוד מספר פעמים אבל למה להתאמץ. עדיף להשתמש בלולאה בתוכה נריץ את אותו קוד כמה פעמים שנרצה. במדריך זה נלמד את הנושא של לולאת for.

מדריך לולאת for פייתון

לולאת while פייתונית

במדריך הקודם בסידרה ללימוד פייתון למדנו על לולאות for שכדי להפעיל אותה צריך להגדיר מראש את טווח הערכים שבתוכה הלולאה פועלת. במדריך זה נלמד על לולאת while שרצה עד שהיא פוגשת בתנאי שגורם לה להפסיק או עד שהיא מגיעה ל-break.

לולאת while פייתונית

רשימות של פייתון

רשימה של פייתון list היא משתנה שיכול להכיל מספר פריטים יחדיו. שם נוסף לרשימה הוא מערך. במדריך זה תלמדו כיצד לעבוד עם רשימות פייתוניות.

מדריך ללימוד רשימות של פייתון

תנאים של פייתון באמצעות if, elif ו-else

תנאים של פייתון מאפשרים לנו לבצע קוד רק בתנאי שהוא עומד בתנאים. במדריך זה היכרות ראשונית עם הנושא ההכרחי לכל מתכנת.

תנאים של פייתון באמצעות if, elif ו-else

טאפלים של פייתון - רשימות שלא ניתן לשנות

במדריך קודם למדנו אודות רשימות שהם סוג הנתונים הפופולרי ביותר כשרוצים לאחסן אוסף של נתונים. במדריך זה נלמד אודות טאפל שהם רשימות שאי אפשר לשנות ובכל זאת הם מאוד שימושיות.

טאפלים של פייתון - רשימות שלא ניתן לשנות

מילונים בשפת פייתון

מילון מאפשר להחזיק כמה ערכים ולשלוף מידע באמצעות מפתחות.

מילונים בשפת פייתון

כל מתכנת חייב שיהיו ברשותו כלים מתמטיים, ואכן פייתון כוללת שפע של פונקציות וספריות מתמטיות, ואף נחשבת לשפה המובילה בתחום של יישומי מתמטיקה בתכנות. במדריך זה נלמד את הבסיס של שימוש במתמטיקה בשפת הפייתון.

מתמטיקה בפייתון

פעולות על מחרוזות בפייתון

שפת ה-Python כוללת שפע של פונקציות שתפקידן לטפל בטקסטים. פונקציות אילה הן פונקציות מחרוזת. בפייתון קיימות כמה עשרות פונקציות מחרוזת, ובמדריך זה אציג מספר פונקציות ופעולות שימושיות במיוחד.

פעולות על מחרוזות בפייתון

איך לכתוב פונקציות בפייתון?

פונקציה מכילה מספר פקודות שמקובצות ביחד תחת שם אחד באופן שניתן לקרוא לה מאיפה שצריך, מתי שצריך. פונקציות משמשות בכל מקום בפייתון ולכן חשוב מאוד ללמוד לכתוב אותם.

איך לכתוב פונקציות בפייתון?

ארבעת התחומים (scope) של פייתון

אחד הדברים הכי חשובים למתכנת בכל שפת תכנות הוא התחום של משתנים (scope) שמאפשר לגשת למשתנים בהתאם לתחום שבו הם מוגדרים. בפייתון תקף כלל LEGB שקובע את הסדר שבו ניתן לגשת לתחומים. LEGB הם ראשי תיבות של שמות ארבעת התחומים הפייתוניים.

ארבעת התחומים (scope) של פייתון

יבוא קבצים ומודולים

כשאנחנו עובדים על משימת התכנות שלנו מהר מאוד נגלה שאנחנו צריכים להשתמש ביותר מקובץ אחד משלוש סיבות עיקריות: הקוד שאנחנו כותבים הופך לארוך מדי וקשה לנו לנהל אותו, צוות של מתכנתים עובדים במקביל על אותו פרויקט או שאנו רוצים להפחית את מידת המאמץ על ידי יבוא פונקציות שכתבו מתכנתים אחרים, וארוזות בתוך מודולים. במדריך זה נלמד כיצד לייבא קבצים שלנו ומודולים שכתבה קהילת הפייתון.

מודול os - הקשר של פייתון עם מערכת ההפעלה

מודול os של פייתון מאפשר לנו לעבוד עם מערכת ההפעלה (OS). להריץ פקודות של מערכת ההפעלה ולעבוד עם מערכת הקבצים, ובכלל כך לנווט בתוך מערכת הקבצים, ולשנות את שמם של קבצים ותיקיות.

מודול os - הקשר שלך עם מערכת ההפעלה

קריאה וכתיבה של קבצים בפייתון

אחת המשימות הנפוצות ביותר בתכנות פייתון היא קריאה וכתיבת של קבצים. בין אם זה כתיבה לקובץ טקסט פשוט, או העתקת תמונה, כל המשימות האילה מחייבים קריאה או כתיבה של קבצים. במדריך זה תכירו את הפקודות הבסיסיות של קריאת וכתיבת קבצים ב-python.

מדריך פייתון קריאה וכתיבה של קבצים python

עבודה עם תאריכים בפייתון

ישנם כמה ספריות לעבודה עם זמנים בפייתון. במדריך זה נכיר את הספריות החשובות ביותר.

עבודה עם תאריכים בפייתון

מדריך ביטויים רגולריים בפייתון

ביטויים רגולריים regex משמשים למציאת התאמות בטקסט ומהווים חלק חשוב מפייתון. במדריך זה תלמדו את הבסיס של regex שמאפשר לעשות הרבה במעט קוד.

מדריך ביטויים רגולריים בפייתון

מדריך CSV בפייתון

במדריך זה נלמד איך להשתמש בקובץ CSV הדומה לאקסל והרבה יותר שימושי למתכנתים.

מדריך CSV בפייתון

עבודה עם פייתון במסד נתונים mySQL

במדריך זה תקבל הסבר על עבודה עם מסד נתונים מסוג mySQL, מפני שהוא נפוץ ביותר בשימוש באפליקציות מבוססות פייתון.

עבודה עם פייתון במסד נתונים mySQL

טיפול בחריגים בפייתון באמצעות הבלוקים try ו-except

טיפול בחריגים Exceptions היא דרך מקובלת לטיפול בשגיאות באופן אלגנטי. לדוגמה, אם נכשל הניסיון שלנו להתחבר למסד הנתונים, אנחנו יכולים לטפל בשגיאה ע"י הפנייה למקור נתונים חלופי או לפחות לספק הודעת שגיאה אינפורמטיבית. במדריך זה הסבר כיצד לטפל בחריגים בפייתון.

טיפול בחריגים בפייתון באמצעות הבלוקים try ו-except

פייתון בעולם האמיתי

JSON וצריכת API בפייתון

במדריך נלמד איך להשתמש ב-JSON בפייתון. בסוף המדריך כללתי מיני-פרוייקט במסגרתו נוריד את התמונה היומית מה-API של סוכנות החלל האמריקאית, NASA.

JSON וצריכת API בפייתון

איתור קישורים שבורים בדף אינטרנט באמצעות פייתון ו-selenium

חבילת selenium של פייתון משמשת לביצוע בדיקות אוטומטיות של אתרים כי היא שולטת בדפדפן ומאפשרת לכוון את ההתנהגות שלו. לדוגמה, ניתן להשתמש ב-selenium כדי לבחון את ההתנהגות של טופס בתרחישים שונים ובדפדפנים שונים ואז להריץ את הסקריפט על אוטומט בכל יום באותה שעה כדי לוודא שהטופס תקין. במדריך אשתמש ב- selenium כדי לאתר קישורים שבורים בדף.

גירוד דפי רשת (Web scraping) באמצעות פייתון

גירוד דפי רשת היא טכנולוגיה שמאפשרת לנו להעתיק את תוכנם של דפי אינטרנט ומקורות מידע ברשת למאגרי הנתונים שברשותנו. במדריך זה נלמד לגרד דפי רשת באמצעות ספריית BeautifulSoup של פייתון וכיצד לאחסן את המידע שהורדנו במסד הנתונים ועל קבצי csv במחשב/ בשרת שלנו.

גירוד דפי רשת (Web scraping) באמצעות פייתון

עבודה עם תמונות בפייתון

אחת המשימות הנפוצות ביותר בתכנות פייתון היא עבודה עם תמונות. במדריך זה הסבר על ספרית Pillow שהופכת את העבודה עם תמונות ובכלל כך פתיחה, עריכה ושימוש בפילטרים לפשוטה מאוד.

עבודה עם תמונות בפייתון pillow

למה ואיך לעבוד עם סביבה וירטואלית בפייתון

המצב הרגיל הוא שכל הפרויקטים שאנחנו כותבים בפייתון תלויים באותם חבילות גלובליות שהתקנו על המחשב שלנו. הבעיה מתחילה כשאנחנו רוצים לעדכן את החבילות ואז חלק מהפרויקטים מפסיקים לעבוד בשל בעיית תאימות לאחור. הפתרון הוא שימוש בסביבה וירטואלית שמאפשרת לנהל את החבילות באופן נפרד עבור כל פרויקט. והאמת היא שאין דבר קל מכך בגלל שפייתון מציע את המודול venv לניהול סביבה וירטואלית כחלק מהספרייה הסטנדרטית מה שאומר שלא צריך להתקין אותו.

virtual environment python

כדאי לדעת

מדריך פייתון : list comprehensions

אחד הפינוקים שמציעה שפת הפייתון הוא list comprehension שפועל כמו לולאות על רשימות בתחביר קומפקטי וקריא יותר.

מדריך פייתון : list comprehensions

מה זה generator של פייתון? ואיך משתמשים בו

האם קרה לך פעם שרצית להריץ לולאה מספר רב של פעמים אבל המחשב קרס באמצע. אם זה המצב או שאתה פשוט סקרן לדעת מהו generator של פייתון אז הגעת למקום הנכון. generator של פייתון הם שימושיים אם צריך להריץ את אותה הפונקציה מספר רב של פעמים. לדוגמה, ביצוע פעולה על מספר רב של רשומות אותם שולפים ממסד הנתונים או כשרוצים לבצע פעולה מתמטית על סדרה ארוכה של מספרים. במקום שפונקציה רגילה תרוץ על כל הנתונים, generator יאפשר למחשב לעבוד על פריט אחד בכל פעם מה שחוסך מקום בזיכרון ומפחית את העומס על המחשב.

מה זה generator של פייתון? ואיך משתמשים בו

פונקציות למדא (lambda) אנונימיות בפייתון

אחת התכונות הנפלאות של פייתון היא התחביר העשיר. שמצד אחד, מאפשר להגיע לאותה תוצאה במגוון דרכים אבל גם עלול להכשיל את המתכנתים החדשים שעלולים מהר מאוד להיתקל בתחביר לא מוכר בשעה שהם קוראים קוד שמישהו אחר כתב. אז במיוחד בשביל אותם מתכנתים חדשים, כתבתי מדריך שמסביר אודות פונקציות למדא, שנקראות גם פונקציות אנונימיות, פונקציות ללא שם, או ביטויי למדא.

פונקציות למדא (lambda) אנונימיות בפייתון

מדריך map, filter, reduce

הפונקציות map, filter, reduce משמשות בפייתון כדי לבצע את אותה הפעולה על כל אחד מהפריטים ברשימה ללא צורך בלולאה. במדריך זה תלמדו אודות הפונקציות ומתי כדאי להשתמש בהם.

מדריך map, filter, reduce

args ו-kwargs בפייתון מוסברים בשפה פשוטה

אחרי שקצת השתמשת בספריות של פייתון ודאי נתקלת בשני ארגומנטים שניתן להעביר לפונקציות ששמם args ו-kwargs. במדריך זה נסביר מהם.

big-O ביטוי ליעילות הקוד

אחד הנושאים החשובים ביותר שחייבים לעניין כל מתכנת הוא האם הקוד שלו יעיל. זה חשוב כי קוד לא יעיל מאט תהליכים ועלול לגרום לקריסה של המערכת. ביטוי big-O מתאר את התארכות משך הזמן של ביצוע משימה ביחס לגידול כמות המידע בו מזינים את התהליך. במדריך זה נציג כמה אופנים נפוצים לתיאור התארכות משך הזמן לביצוע הקוד ביחס לכמות המידע באמצעות ביטוי big-O notation.

FastAPI - היכרות עם ספרית הקוד הטובה ביותר של פיתון להקמת אפליקציות אינטרנט

FastAPI הוא פריימוורק חדש למדי של פייתון להקמת אפליקציות ברשת האינטרנט ובכל זאת הוא נחשב בעיני רבים לטוב שבהם. במדריך הנוכחי נקים API מאפס כולל: הוספה, קריאה, עדכון ומחיקה באמצעות הפריימוורק.

FastAPI - היכרות עם ספרית הקוד הטובה ביותר של פיתון להקמת אפליקציות אינטרנט

קלאס משתמש באפליקציית FastApi

יצירת קשר בין קלאסים וטבלאות במסד הנתונים באמצעות relationships

פייתון מונחה עצמים

פייתון מונחה עצמים 1: מחלקות, אובייקטים, תכונות ומתודות

תכנות מונחה עצמים הוא סגנון כתיבה בו מקבצים את כל המשתנים והפונקציות של נושא מסוים בתוך מחלקה (class). סגנון זה נחשב ליעיל יותר מהסגנון הרגיל (הפרוצדורלי) של תכנות כי הוא גורם לקוד מאורגן יותר, הכולל פחות קוד ופחות חזרות. במדריך זה נלמד את אבני היסוד של תכנות מונחה עצמים: מחלקות, אובייקטים, תכונות ומתודות

פייתון מונחה עצמים 2: משתנה אובייקט ומשתנה מחלקה

בפייתון מונחה עצמים ישנם שני סוגי משתנים: משתני אובייקט (instance variables) ומשתני מחלקה (class variables). במדריך זה נסביר ונדגים את שניהם.

פייתון מונחה עצמים 3: הורשה

אחד המאפיינים של תכנות מונחה עצמים הוא שימוש בהורשה - העברת תכונות ומתודות ממחלקה הורה super class למחלקות היורשות אותה sub class. הורשה מיעלת את כתיבת הקוד, שאותו נכתוב פעם אחת בהורה ואחר כך נשתמש בו במחלקות היורשות במקום לכתוב את אותו הקוד שוב ושוב בכל מחלקה בנפרד.

פייתון מונחה עצמים 4: פולימורפיזם ושמות של מתודות

פולימורפיזם polymorphism הוא עיקרון תכנותי שאומר שאם מתודות מבצעות את אותו התפקיד אז צריך לקרוא להם בשם זהה. במדריך זה נלמד כיצד להשתמש בעיקרון בפייתון מונחה עצמים.

פייתון מונחה עצמים 5: קומפוזיציה

אחרי שבמדריכים קודמים בסדרת הפייתון למדנו את היסודות של תכנות מונחה עצמים ובפרט הורשה ופולימורפיזם, במדריך זה נכיר את עקרון הקומפוזיציה שאומר שאם רוצים לתת לאובייקט את התכונות של אובייקטים אחרים אז עדיף להשתמש בהכלה במקום בהורשה. במדריך זה נדגים את עקרון הקומפוזיציה בפייתון באמצעות שלוש דוגמאות שימושיות.

exception handling tutorial python

ואידך זיל גמור...

 

הוסף תגובה חדשה

 

= 9 + 8

תמונת המגיב

נתי גרוסמן בתאריך: 11.03.2020

מדריך פ33ההההה

תמונת המגיב

מנדי בתאריך: 09.07.2020

יוסי תותח על תודה רבה על העזרה

תמונת המגיב

יוסי בתאריך: 29.07.2020

ואו תודה!

תמונת המגיב

ארי בתאריך: 02.08.2020

כל הכבוד על המדריך
מאד יפה ועזר לי מאד

תמונת המגיב

בועז בתאריך: 04.10.2020

המדריך מסביר ממש טוב, רק שבלמידת שפה חדשה יש צורך רב לתרגל כדי להטמיע את המידע...
אם יש אפשרות להוסיף שאלות תרגול זה ממש יכול לעזור להוסיף את זה בהדרכות. חוץ מזה, המדריך ממש ממש ברור וענייני.
תודה רבה!

תמונת המגיב

אשר בתאריך: 14.10.2020

יוסי יא מלך !

תמונת המגיב

שלמה בתאריך: 02.11.2020

ברוך ה שיש אנשים טובים כמוך בעולם

תמונת המגיב

נתי גרסימוב בתאריך: 03.11.2020

מדריך מדהים מקווה שתוסיפו עוד מידע על ספריות נוספות

תמונת המגיב

שוש בתאריך: 04.11.2020

תודהה!!!!
עוזר לי מאוד!!

תמונת המגיב

אליחי בתאריך: 14.12.2020

ואווו אין מילים איזה יופי באמת שאפו!

תמונת המגיב

דוד בתאריך: 29.01.2021

תודה לך
שיעורים מדהימים.
אתה מתכנן אולי עוד שיעורים על בניית חלונות עם Tkinter?

תמונת המגיב

יוסי בן הרוש בתאריך: 05.02.2021

הי דוד, אני מתעניין בפייתון בגלל השימוש בה לצורך למידת מכונה.

תמונת המגיב

נעה בתאריך: 31.01.2021

הסבר מדויק, ברור ותמציתי. תודה רבה!
רק לא ממש הבנתי מה זה מילון בפייתון ומה הייחודיות שלו. כאילו בתמונה מה שרואים זה כמה משתנים עם ערכים מטיפוסים שונים, אז מה המילון בזה?

תמונת המגיב

שבי בתאריך: 13.07.2021

יש אפשרות בפייתון לאתחל משתנה בפונקציה רק בפעם הראשונה שקראו לה

תמונת המגיב

יוני בתאריך: 19.09.2021

תודה אין עליך אחלה אתר!!!

תמונת המגיב

אביטל בתאריך: 12.10.2021

מדריך מעולה, מושקע ברור ומובן מאוד!

תמונת המגיב

עדן בתאריך: 28.10.2021

אפשר לפתוח קובץ csv בתוך מחלקה כלשהי או רק מתוך ה main? הכוונה שבפונקציית ה init שלי אני אקבל 2 קבצים ואפתח ואקרא אותם ואהפוך לרשימה? או רק שב main אפתח אקרא ואהפוך לרשימה ואז ב init אקבל 2 רשימות?

תמונת המגיב

כרמית בתאריך: 14.01.2022

מדהים

תמונת המגיב

דן עוגן בתאריך: 22.06.2022

הגעתי לכאן במקרה, פשוט אתר מדהים! כיף ללמוד באמצעות מלל ולאו דווקא סרטונים ומגניב שזה בעברית! תודה לכם :)

תמונת המגיב

ירון בתאריך: 10.07.2022

מדריך מושלם הכי טוב בעברית תודה רבה !

תמונת המגיב

מאיר בתאריך: 26.07.2022

מקיף מאוד מאוד!! לא מצאתי עוד מדריך בכזה סדר גודל בעברית, וזה נחוץ ביותר.