מבוא ל-typescript, ומה זה בכלל typescript?

מחבר:
בתאריך:

typescript היא סוג של javascript שמאפשר להשתמש בתכנות מונחה עצמים כבר היום ב-javascript בדומה לשפות כדוגמת, C, Java ו-PHP. בין התכונות שהיא מוסיפה, static typing, תמיכה במחלקות ותמיכה במודולים ובדקורטורים.

typescript הוא סופר-סט (superset) של javascript כלומר, הקוד מבוסס על javascript, וחייב לעבור קומפילציה (תרגום) ל-javascript כדי שהדפדפנים יבינו אותו מפני שדפדפנים מבינים javascript בלבד.

משתמשים ב-typescript מפני שהוא מוסיף ל-javascript מספר תכונות שלא קיימות בשפה, כפי שנראה בהמשך, אבל בעיקר מפני שכמעט כל התיעוד של Angular2 כתוב ב-typescript.

מדריכים ל-typescript

 

אילו תכונות נוספו ל-typescript שלא קיימות ב-javascript?

typescript מוסיפה ל- javascript יכולת לכתוב קוד בסגנון מונחה עצמים בדומה לשפות C, Java ו-PHP. בין התכונות ניתן למנות את השימוש ב- static typing, ארגון הקוד באמצעות מחלקות, ומודולים ושימוש בדקורטורים.

נתחיל מהתכונה הראשונה static typing.

התכונה שנתנה ל-typescript את שמו היא static typing, שזה אומר שכשכותבים קוד typescript צריך להגדיר את סוג המשתנים. כמקובל בשפות דוגמת C, Java ו-PHP7. לדוגמה, אם המשתנה הוא מחרוזת אז נצטרך להגדיר אותו בהתאם, לדוגמה:

var name: string = "yossi";

שם המשתנה הוא name, ואת הסוג מציינים אחרי הנקודתיים (string).

תכונה נוספת הוא התמיכה במחלקות (class), בדומה לשפות אחרות של תכנות מונחה עצמים. מחלקות מאפשרות לקבץ קוד ששייך לנושא מסוים בתוך אותה מחלקה, להחליט אילו מתודות ותכונות של המחלקה להסתיר מפני הקוד שקיים מחוץ למחלקה, וגם מאפשר שימוש חוזר בקוד, במחלקות אחרות, באמצעות הורשה.

התכונה השלישית מאפשרת את ארגון הקוד במודולים. זה מתאפשר הודות לכך שניתן לתת למספר תכונות או קבצים של קוד את אותו השם, את אותו ה- namespace, ובכך להימנע ממצב שליותר ממחלקה אחת או ליותר מפונקציה אחת יש את אותו שם. הודות לשימוש במודולים ניתן להשתמש בביטחון בקוד שכתבו מתכנתים שונים באותו הפרויקט בלי צורך לריב על השמות של המחלקות. מה שמאפשר לנו לכתוב קוד גדול, גמיש ומתוחכם הרבה יותר.

התכונה האחרונה ברשימה הוא השימוש בדקורטורים, שזה קוד שמוסיף יכולות למחלקות קיימות מבלי לשנות את קוד המחלקות עצמן.

 

איך ללמוד typescript?

בסדרת המדריכים שאעלה בשבועות הקרובים באתר רשתטק נעסוק בכל ההיבטים של typescript עליהם כתבתי, ובהיבטים נוספים, ונכין את הקרקע ללימוד של Angular2.

במדריך הבא נלמד כיצד להתקין typescript על המחשב האישי, ונכתוב את הסקריפט הראשון עם typescript

 

לכל מדריכי ה-TypeScript

 

אהבתם? לא אהבתם? דרגו!

0 הצבעות, ממוצע 0 מתוך 5 כוכבים

 

 

הוסף תגובה חדשה

 

= 4 + 9

תמונת המגיב

חזי בתאריך: 07.10.2018

כל הכבוד!