תחי ישראל - אין לנו ארץ אחרת

תחי ישראל -אין לנו ארץ אחרת

סקירת הספר: The essentials of object oriented PHP

מחבר:
בתאריך:

PHP התחיל כשפת סקריפט לא מאורגנת, אבל ממש מול עינינו הופכת השפה לשפת תכנות לכל דבר שמשתמשת בתכנות מונחה עצמים, ממש כמו Python ,Ruby  ו- Java. השימוש בתכנות מונחה עצמים הוא עדיין בגדר טבע שני עבור PHP, אבל הדרישה למתכנתי PHP, ששולטים היטב בסגנון מונחה העצמים של השפה, הולכת וגדלה. וביקוש זה הוא שגורם לכך ששכרו של מתכנת PHP שיודע לכתוב קוד מונחה עצמים הוא גבוה משמעותית משכרו של מפתח PHP ללא ידע זה.

אבל זה רק חלק מהסיפור, בפרט אם מביאים בחשבון את הנקודות הבאות:

 • סגנון פרוצדורלי אינו יעיל מספיק
 • כל הפריימוורקים של PHP (דוגמת laravel, zend ו-codeIgniter) כתובים בסגנון מונחה עצמים
 • דרופל, ומערכות ניהול תוכן אחרות, הם עכשיו מונחות עצמים
 • חלקים הולכים וגדלים של WordPress הופכים למונחי עצמים

הנקודה העיקרית היא הראשונה, מפני שכל שאר הנימוקים בעד השימוש בסגנון מונחה עצמים נובעים ממנה, וזה מפני שקוד שכתוב בסגנון מונחה עצמים הוא יעיל יותר. יש אומנם תוכנות שנראה שמתפקדות היטב למרות שהם כתובות בקוד פרוצדורלי, אבל אפילו הטובות שבהם סובלות מאנדרלמוסיה של קוד ספגטי שבו המשתנים והפונקציות שרויים בערבוביה, ביחד עם CSS, HTML ו-JavaScript, וגורמות לקוד שאי אפשר להגדיר אותו אלא כלא יעיל. תכנות מונחה עצמים הוא יותר מאורגן מפני שהקוד מקובץ ליחידות מובחנות בעלות מטרה ברורה. משמעות הדבר היא שניתן למצוא ביתר קלות את מה שמחפשים בקוד (וכך יכולים לבוא לקיצם הימים שבהם שרפת שעות לתוך הלילה בחיפוש אחר הבאג בקוד שמביך אותך מול הלקוח הכי חשוב שלך). גם יותר קל להוסיף, להחליף או להסיר חלקים של הקוד מפני שניתן לעשות זאת במקום אחד בלבד. במקרה של קוד פרוצדורלי, לעומת זאת, צריך למצוא את כל המקומות בקוד שאחראים לשגיאה. ובינינו,  לך תמצא איפה הם נמצאים בכל הבלגן. לבסוף, קוד מונחה עצמים מעניק הזדמנות למתכנתים לשלב ספריות קוד ממקורות שונים. את זה עושים מבלי לדאוג מפני התנגשות בין שמות הפונקציות בספריות השונות.

אז בואו נחזור לשאלה המקורית, למה בכלל ללמוד PHP מונחה עצמים?

הנימוקים בעד הם:

 • מפני שהשימוש ב-PHP מונחה עצמים הולך וגדל
 • מפתחים שיודעים תכנות מונחה עצמים מרוויחים יותר
 • קוד מונחה עצמים הוא יעיל יותר

תכנות מונחה עצמים דורש הבנה. הבנה שצריך לרכוש על ידי רכישת יסודות התכנות מונחה העצמים, וכאן המקום להכיר את הספר (eBook) שאני רוצה להמליץ עליו בסקירה. הספר הוא: The essentials of object oriented PHP, שמסביר באופן מפורט את עקרונות התכנות מונחה העצמים. זה כולל את ההבנה של מחלקות, אובייקטים, מתודות ותכונות של עצמים.

 

הקליקו על התמונה כדי לרכוש את ה-eBook כדי שתוכלו ללמוד ולתרגל PHP מונחה עצמים.

eBook cover The essentials of Object Oriented PHP

 

בין הנושאים שהספר מכסה:

 • יצירת מחלקות
 • הוספת תכונות ומתודות למחלקות
 • יצירת אובייקטים מהמחלקות

הספר מסביר היטב כיצד לכתוב קוד זורם שהוא קל להבנה ולעיכול מפני שהוא דומה יותר לשפות אנושיות. בנוסף, הספר מסביר מספר מיומנויות בסיסיות ומוסיף עליהם טריקים וטיפים שהופכים את ה-PHP מונחה העצמים ליעיל יותר. בין השאר:

 • הגנה של הקוד בתוך המחלקות מפני הקוד מחוץ למחלקות
 • כיצד לחסוך בקוד ובזמן על ידי שימוש בהורשה
 • הפשטה של מחלקות ומתודות כדי לארגן היטב את הקוד
 • פרקטיקות נוספות לארגון הקוד
 • יסודות בניית האפליקציות בעזרת interface ופולימורפיזם
 • אינטגרציה של קוד ממקורות שונים בעזרת namespaces

והספר מסביר גם את הנושא המפחיד של הזרקת תלויות (dependency injection) בדרך פרקטית וקלה להבנה. כשתסיימו לקרוא את הפרק על הזרקת תלויות, תהפכו למתכנתים טובים יותר.

 

למי מיועד הספר?

בראש ובראשונה, מיועד הספר למפתחי PHP פרוצדורלי שרוצים לשפר את כישוריהם ולקחת את יכולת התכנות שלהם צעד אחד קדימה. ספר זה גם מיועד למפתחים בעלי ידע מסוים של תכנות מונחה עצמים שרוצים לפתח את ידיעותיהם בנושא, ולתרגל אותו.

קוראים נוספים שיכולים להרוויח מקריאת הספר הם מתכנתים שבאים מרקע של שפות מונחות עצמים דוגמת ++C או Java.

לפיכך, הספר מיועד למפתחים ולמתכנתים שרוצים ללמוד PHP מונחה עצמים.

 

כיצד תגיעו לרווח מקסימלי משימוש בספר זה?

כפי שהסברנו, הספר מיועד למתכנתים שמעוניינים לפתח את ידיעותיהם בנושא של PHP מונחה עצמים. בהתאם, הספר מציע תרגול ולא רק למידה עיונית.

כל עיקרון, רעיון או מיומנות מוסברים בדרך פשוטה ומדויקת, שלב אחרי שלב, כשכל שלב נשען על יסודות שהוטמעו בפרקים הקודמים. כך הקורא יכול לפתח ווים שיסייעו לו בהבנה וביישום של הנושאים הנלמדים.

אחרי שהקורא מקבל הסבר, הוא מוזמן לתרגל את מה שלמד באמצעות דוגמאות קוד שמיועדות להביא את הידע לחיים. הלומד גם נשאל שאלות מנחות בעודו כותב קוד שמתרגל את הנלמד. כך הוא יכול להטמיע את הידע.

רצוי לא לקרוא בספר באופן פסיבי. הספר נועד להעניק ידע וכלים ב-PHP מונחה עצמים על ידי עידוד ופיתוח החשיבה.

לפיכך, כדי להשיג את המרב מהספר, תפתחו את הראש והיו מוכנים להתאמן. כך, תרוויחו הבנה של PHP מונחה עצמים ומספיק ידע ובטחון כדי ליישם את הידע שתרכשו בעבודה ובחיי היום יום.

Benharosh, Y 2015, The essentials of Object Oriented PHP, Leanpub

 

המדריך מבוסס על "The essentials of Object Oriented PHP" שמלמד PHP מונחה עצמים באמצעות דוגמאות ותרגילים הקליקו על התמונה כדי לרכוש את ה-eBook:

eBook cover The essentials of Object Oriented PHP

 

אהבתם? לא אהבתם? דרגו!

0 הצבעות, ממוצע 0 מתוך 5 כוכבים

 

 

המדריכים באתר עוסקים בנושאי תכנות ופיתוח אישי. הקוד שמוצג משמש להדגמה ולצרכי לימוד. התוכן והקוד המוצגים באתר נבדקו בקפידה ונמצאו תקינים. אבל ייתכן ששימוש במערכות שונות, דוגמת דפדפן או מערכת הפעלה שונה ולאור השינויים הטכנולוגיים התכופים בעולם שבו אנו חיים יגרום לתוצאות שונות מהמצופה. בכל מקרה, אין בעל האתר נושא באחריות לכל שיבוש או שימוש לא אחראי בתכנים הלימודיים באתר.

למרות האמור לעיל, ומתוך רצון טוב, אם נתקלת בקשיים ביישום הקוד באתר מפאת מה שנראה לך כשגיאה או כחוסר עקביות נא להשאיר תגובה עם פירוט הבעיה באזור התגובות בתחתית המדריכים. זה יכול לעזור למשתמשים אחרים שנתקלו באותה בעיה ואם אני רואה שהבעיה עקרונית אני עשוי לערוך התאמה במדריך או להסיר אותו כדי להימנע מהטעיית הציבור.

שימו לב! הסקריפטים במדריכים מיועדים למטרות לימוד בלבד. כשאתם עובדים על הפרויקטים שלכם אתם צריכים להשתמש בספריות וסביבות פיתוח מוכחות, מהירות ובטוחות.

המשתמש באתר צריך להיות מודע לכך שאם וכאשר הוא מפתח קוד בשביל פרויקט הוא חייב לשים לב ולהשתמש בסביבת הפיתוח המתאימה ביותר, הבטוחה ביותר, היעילה ביותר וכמובן שהוא צריך לבדוק את הקוד בהיבטים של יעילות ואבטחה. מי אמר שלהיות מפתח זו עבודה קלה ?

השימוש שלך באתר מהווה ראייה להסכמתך עם הכללים והתקנות שנוסחו בהסכם תנאי השימוש.

הוסף תגובה חדשה

 

 

ענה על השאלה הפשוטה הבאה כתנאי להוספת תגובה:

מתי הוקמה המדינה?