התאמה ושינוי של ערכת נושא לאתר דרופל

מחבר:
בתאריך:

ערכת נושא (theme) היא החלק באתר שאחראי על מראה האתר- סידור העמודות, מבנה ה-HTML, מערך הצבעים ומראה הלינקים הכל נקבע באמצעות ערכת הנושא. בגלל שבדרופל ערכת הנושא מופרדת מהפונקציונליות של האתר, ניתן לשנות יחסית בקלות את המראה בלי לפגוע בתפקוד האתר על ידי שינויים בערכת הנושא. במדריך זה נלמד לעשות התאמות בערכת הנושא, ואף להחליף את ערכת הנושא.

תחילת עבודה עם ערכת הנושא

כדי להיכנס לממשק הניהול של ערכות הנושא, נלחץ בסרגל הניהול על Appearance. בממשק הניהול של ערכות הנושא, שלושה חלקים: ENABLED THEMES, עיצובים מושבתים, ADMINISTRATION THEME.

 

מראה כללי של עמודי הניהול של דרופל

 

ENABLED THEMES - הם ערכות הנושא הכלליות באתר. בהתקנה חדשה של דרופל 7 נמצא את Bartik שהיא ערכת הנושא הדיפולטית באתר וגם את Seven. נשים לב שבאותו אתר יכולים להיות מותקנים מספר ערכות נושא. מה שמאפשר ערכות נושא שונות לשימושים שונים. לדוגמה, ערכת נושא שונה לכותב תוכן לעומת משתמש אנונימי, או ערכת נושא שונה לדפים בשפות שונות ועוד. 

עיצובים מושבתים - אילו עיצובים שקיימים באתר אבל אינם בשימוש. בהתקנה חדשה של דרופל 7, נמצא את Garland ו-Stark. אילו ערכות נושא בסיסיות ביותר שיכולות להוות את הבסיס לערכת נושא בהתאמה אישית. 

ADMINISTRATION THME - ערכת העיצוב לעמודי הניהול של האתר. בהתקנה חדשה של דרופל 7, ערכת העיצוב למנהלן היא Seven.

שינוי תכונות ערכת הנושא

כדי לשנות תכונות בסיסיות נעבור לטאב SETTINGS (לחיצה על הטאב בצד העליון השמאלי). בטאב זה, אנחנו יכולים להדליק ולכבות אפשרויות שונות עבור ערכת הנושא. מתחת לטאב ה-SETTINGS, ניתן לבחור בין Global settings (השינויים ישפיעו על כל ערכות הנושא באתר) לבין שינוי של כל ערכת נושא בנפרד. התכונות לשינוי נמצאות תחת הכותרת TOGGLE DISPLAY וכוללות כיבוי והדלקת הלוגו לאתר (זה לא טעות מספיק להוריד את הוי כדי למנוע את הצגת הלוגו), שם האתר (Site name), כיבוי והדלקת התפריט הראשי או המשני ואפשרויות נוספות. 

 

שינוי תכונות ערכת הנושא בדרופל

שינוי הלוגו והאייקון לאתר

נשאר בדף ה-settings, ומיד מתחת קיימת האפשרות לשנות את הלוגו באתר לכל לוגו שנרצה. נוריד את הוי תחת Logo image settings, ועכשיו תפתח האפשרות להעלאת קובץ לוגו (Upload logo image). נעלה את קובץ הלוגו, ובסוף נלחץ על Save configuration לשמירת הלוגו החדש.

 

שינוי הלוגו והאייקון באתר דרופל

 

מיד מתחת ללוגו, קיימת האפשרות לשינוי האייקון באתר באופן דומה.

שינוי ערכת העיצוב

דרופל מציע מאות ערכות נושא חינמיות. כדי להוריד את אחת הערכות נגלוש ל-//drupal.org/project/themes, ונוריד את אחת מערכות העיצוב. לדוגמה, ערכת עיצוב פופולרית ששמה zen. להורדת הערכה, נלחץ על האייקון לצד הערכה שמוצאת חן בעינינו, נגלול לתחתית הדף שייפתח, ונוריד את הגרסה המתאימה לאתר (לדוגמה, גרסה 7 איקס לדרופל 7). חשוב לבחור בגרסאות ירוקות מפני שהן הגרסאות היציבות. נוריד את קובץ ה-zip של הערכה לשולחן העבודה, נחלץ את הקובץ, ואת התיקייה המחולצת נכניס לתיקיית themes שבתיקיית האתר. לפי הפירוט הבא:

sites -> all -> themes

נחזור לאתר ומתפריט המנהלן, נלחץ על Appearance, ובחלק של עיצובים מושבתים נראה את zen. נלחץ על Enable and set default תחת zen כדי להפוך את הערכה לערכת הנושא של האתר. 

 

התקנה של ערכת נושא חדשה בדרופל

 

כשננווט חזרה לאתר, נוכל לראות את השינוי במראה. לניווט חזרה לאתר נלחץ על ה-x, בצידו השמאלי העליון של דף הניהול.

 

הוסף תגובה חדשה

 

= 5 + 8