מה זה CSS?

מחבר:
בתאריך:

שפת ה-CSS שולטת במראה של אתרי אינטרנט, והיא אחראית עיקרית לרושם ולסגנון באתר. שפת ה-CSS יכולה לשנות את מראה האתר בגלל שהיא מאפשרת לשנות את גודלו של הטקסט וצבעו, את המרווחים בין השורות, את הדרך שהאלמנטים מסודרים זה לצד זה, והרבה אפשרויות נוספות. CSS הוא בן הלוויה של שפת ה-HTML, ובעוד HTML מהווה את תבנית האתר, CSS אחראי לחלק גדול ממראה האתר. אם נשווה אתרי אינטרנט לעוגה, אז הבצק הם התכנים באתר (טקסט, תמונות, סרטונים וכיו"ב), התבנית שלתוכה יוצקים את "הבצק" עשויה מה-HTML, ו-CSS  קובע את גודלה, צורתה וצבעה של התבנית.

css מלווה את ה-HTML ואחראי לעיצוב האתר

הרעיון שעומד מאחורי ה-CSS הוא הרעיון שכדאי להפריד בין מראה ומבנה. משמעות הרעיון הזה, שאותו חלק של הקוד ששולט במראה יכול להימצא בקובץ נפרד. הסיבה העיקרית להפרדה היא שיעיל יותר לנהל את האתר כשקיימת הפרדה בין מראה ומבנה.

 

שכבות של שליטה במראה האתר

CSS הם ראשי תיבות של Cascading Style Sheets. משמעות השם שהשפה מאפשרת רמות שונות של שליטה במראה האתר. האפשרות המומלצת היא של קובץ עיצוב חיצוני לקוד ה-HTML, אבל אפשר, במידת הצורך, לשלב את קוד ה-CSS לתוך קבצי ה-HTML.

למה כדאי להשתמש ב-CSS?

כדאי להשתמש ב-CSS באתר משתי סיבות:

  • בגלל ש-CSS מאפשר לשלוט ברמה גבוהה במראה האתר,
  • ובגלל ש-CSS מאפשר מראה אחיד לדפי האתר.

 

CSS שולט במראה האתר

CSS שולט במראה האתר מפני שהוא מתלווה לתבנית ה-HTML, וקובע איך ייראה התוכן. לדוגמה:

  • שינוי מראה הטקסט, ובכלל כך שינוי צבע הטקסט, עובי הטקסט, הוספת הטיה או שינוי בעובי האותיות.
  • שינוי מראה הפסקאות ובכלל כך רווח בין מילים, רווח בין שורות,
  • שינוי צבע הרקע, הוספת תמונת רקע ומיקומה,
  • עיצוב רשימות, טבלאות, או תפריטים,
  • ועוד הרבה דברים טובים.

 

CSS נותן מראה אחיד לדפים באתר

CSS מאפשר מראה אחיד לדפי האתר מפני שהמראה של כל דפי האתר נקבע מגיליון עיצוב חיצוני אחד. הודות לכך, מספיק לשנות את קוד ה-CSS בגיליון העיצוב החיצוני כדי להשפיע על כל דפי האתר. כדי להבין מדוע תכונה זו חשובה, נדמיין אתר עשוי מעשרות מאות או אלפי דפים, שרוצים לשנות בו את הכותרות של כל הדפים. אם כל הקוד למראה מרוכז בגיליון עיצוב אחד, אז כל מה שצריך זה לשנות את הקוד במקום אחד באתר, בגיליון העיצוב החיצוני. לעומת זאת, אם לא משתמשים בגיליון עיצוב חיצוני, צריך לשנות את הקוד בכל דף ודף. משימה מייגעת לגבי אתר בן 10 דפים, ומפלצתית באתר שמכיל אלפי דפים.

 

איך לומדים CSS?

קיימות מספר אפשרויות ללימוד CSS בשפה האנגלית או בעברית, בתשלום או בחינם:

 

 

אהבתם? לא אהבתם? דרגו!

0 הצבעות, ממוצע 0 מתוך 5 כוכבים

 

 

הוסף תגובה חדשה

 

= 3 + 7