איך להיות כל כך טוב עד שהם לא יוכלו להתעלם ממך?

מחבר:
בתאריך:

מדוע כישורים מקצועיים חשובים יותר מלפתח תשוקה כששואפים להישגים בתחום המקצועי?

כששאלו את הקומיקאי האמריקאי המפורסם סטיב מרטין מה סוד ההצלחה שלו, הוא נהג לענות "אתם צריכים להיות כל כך טובים שלא יוכלו להתעלם ממכם". אנשים ציפו לשמוע ממנו כיצד להתקשר עם הסוכן הכי טוב, או באיזו אקדמיה לקומיקאים הוא ממליץ ללמוד. במקום זה הוא אמר להם שהם צריכים להיות הטובים ביותר בתחומם. ואת זה, משום מה, אף אחד לא ציפה לשמוע.

אחת מהנחות היסוד המובנות מאליהם שעליהם מבוססת התרבות המודרנית היא שאנשים צריכים לעשות את מה שהם אוהבים. ברומנטיקה כמו גם בבחירת מקצוע. אבל הספר הזה מבית היוצר של Cal Newport יוצא נגד הנחת היסוד הזו, וטוען שמה שבאמת חשוב זה ללכת ב דרכם של האומנים המומחים.

איך להיות כל כך טוב עד שלא יוכלו להתעלם ממך

 

הספר מפרט את שלושת המרכיבים ההכרחיים שהופכים את האומנים המומחים למה שהם:

א. מידה גבוהה של אוטונומיה שמאפשרת להם לבחור את כלי העבודה, ואת הזמן והמקום שבו הם יוצרים.

ב. תחושה טובה במה שהם עושים. תחושה שנובעת מכך שהם משקיעים כשרון רב במשהו שיביא תועלת לחברה.

ג. קשרים חברתיים טובים עם אנשים אחרים שעובדים אתם על אותם פרויקטים. זה קשור ביכולת בין אישית גבוהה, וגם בכך שמעריכים את דעתם.

שלושת המרכיבים האלה תורמים למחויבות גבוהה של האומן כלפי אומנתו. יותר מזה הם הכרחיים. החדשות הטובות הם שאפשר להכניס את שלושת המרכיבים לחיים שלנו, וזה הרבה יותר קל ויציב לאורך זמן מלפתח תשוקה.

 

האומן המומחה לעומת האדם הממוצע

אבל מהו ההבדל בין האומן המומחה לבין כל אחד אחר? מהי הפילוסופיה הבסיסית שמייחדת את האומן המומחה מכל השאר? הספר טוען שבעוד האומן המומחה שואף לעשות את העבודה הטובה ביותר שתיתן את הערך הגבוה ביותר לאנשים, האדם הממוצע שואף לעבוד כמה שפחות וליהנות כמה שיותר. והבדל זה באופן החשיבה הוא שיוצר את ההבדל בין האומנים המומחים לכל השאר.

 

כיצד הופכים לאומן מומחה?

הדרך הטובה ביותר לאדם להפוך לאומן מומחה היא להשקיע באומנותו כל הזמן. לתרגל אותה על בסיס יומי, ולהשקיע בלימוד מספר שעות בשבוע. אבל כמה בדיוק צריך להשקיע? אחד המחקרים המצוטטים ביותר בתחום, נוקב ב-10,000 שעות אימון לפחות להם נזקקים האומנים המומחים בתחום הנגינה כדי להגיע לעמדה שממנה הם יכולים לזנק לרמות הגבוהות ביותר. ולא סתם שעות אימון אלא אימון מכוון, בריכוז מלא. או במילים אחרות צריך להשקיע ה-מ-ו-ן מאמץ כדי להפוך לאומן מומחה.

מה הלקח מזה למי שאינם נגנים אומנים שמתפרנסים מלמלא אולמות קונצרטים? שצריך להקדיש מדי שבוע מספר שעות לרכישת ידע נוסף בתחום המקצועי שבו הם עוסקים. הידע שרכשו יצטבר עם הזמן ויהפוך אותם לטובים יותר ולאטרקטיביים יותר בשוק העבודה המודרני שכמהּ לעובדים שרכשו ידע מקצועי בתחומם.

אבל במה כדאי להשקיע? אם המטרה היא להגיע לדרגת אומן, הספר ממליץ להשקיע בידע מקצועי מבוקש שיש רק למעטים, ולרכוש אותו בהתמדה לאורך זמן.

הצד השני של המטבע, הם קורסים שמפורסמים חדשות לבקרים בכל מקום שמציעים לכם קריירה רווחית בזכות תעודת הסמכה שנרכשת בכמה עשרות או מאות שעות אקדמאיות. זהירות! זה לא רציני. שום קורס לא יהפוך אתכם למתכנתים מקצועיים ב 200-500 שעות אקדמאיות.

הדרך היחידה שעובדת היא השקעה לאורך שנים ברכישת ידע מקצועי, וביישום שלו בכל מקום ובכל הזדמנות. ואפילו אם ההזדמנות אינה נקרית בדרככם, עליכם להמציא אותה.

אומן מומחה עוסק בעבודתו

 

כיצד לעבוד נכון?

הספר מדגיש שוב ושוב שהעניין הוא לא למצוא את העבודה הטובה ביותר שמעוררת אצלנו הכי הרבה תשוקה, אלא לעבוד נכון. מדי יום, לאורך שנים, תוך הקפדה לצבור את הידע והניסיון המקצועי, ומתוך מטרה להועיל לחברה. זו דרכם של האומנים המומחים.

So Good They Can't Ignore You: Why Skills Trump Passion in the Quest for Work You Love

 

 

אהבתם? לא אהבתם? דרגו!

0 הצבעות, ממוצע 0 מתוך 5 כוכבים

 

 

הוסף תגובה חדשה

 

= 4 + 2