תחי ישראל - אין לנו ארץ אחרת

תחי ישראל -אין לנו ארץ אחרת

לנבוח על העץ הלא נכון - תובנות מפתיעות על הצלחה

מחבר:
בתאריך:

אין אדם שזכה ליותר מדליות אולימפיות ממייקל פלפס האמריקאי, וזה לא מובן מאליו. שכן מייקל פלפס נולד עם זרועות וגוף עליון ארוכים מדי ורגליים קצרות שבגללם הוא מתקשה בריצה מה שלא מאפשר לו לשחק כדורגל, או להפוך לאצן. לעומת זאת, מרגע שנכנס לבריכה הפך לשחיין שמפלח את המים כמו טורפדו.

לדברי אריק ברקר מחבר הספר Barking up the wrong tree הצלחה עשויה להימצא במקומות בלתי צפויים, והשחיין מייקל פלפס הוא רק דוגמה אחת לאנשים אשר לוקים במגבלות משמעותיות בסביבה אחת אך זוכים לשבור שיאי הצלחה דווקא הודות למגבלות שלהם, ובתנאי שהם נמצאים בסביבה המתאימה.

כריכת הספר barking up the wrong tree by erik barker

קחו לדוגמא את איש האשכולות לאונרדו דה-וינצ'י, ש-500 שנה אחרי מותו אנחנו עדיין משתאים לנוכח יצירות האומנות שלו, דוגמת המונה ליזה, והמצאותיו ההנדסיות שהקדימו את זמנם במאות שנים. מעניין לגלות שלאונרדו נולד מחוץ לנישואים לאישה כפרייה ולאב נוטריון, ובשל היותו ממזר, לא היה יכול להתקבל ללימודים באקדמיה של פירנצה. דווקא בשל העובדה שהוא לא יכול היה לקבל השכלה טובה, הוא התגלגל להיות שוליה של האומן ורוקיו, וכל היתר היסטוריה.

אריק ברקר קורא לחולשות שמקנות לאנשים את כוחות העל שלהם "מעצימים" (intensifiers), ומעודד את הקוראים לגלות את החולשות שיכולות להפוך למקור העוצמה שלהם. לדוגמה, תמיד התקשיתי לפלס את דרכי בארגונים ישראלים הנוטים לתגמל, כך למדתי, אנשים בהתאם לשבט שהם משתייכים אליו, ולהעריך יתר על המידה את מי שצועק, מתחמן ומתחנף. כשהבנתי את הקושי, החלטתי להפוך למתכנת עצמאי. את הזמן שהתפנה לי הודות לעובדה שאיני צריך להתעסק בפוליטיקות קטנות אני מקדיש לשיפור חיי ולטיפוח היכולות המקצועיות שלי.

 

כיצד אדם יכול לשבוע נחת מחייו?

הספר Barking up the wrong tree מונה ארבעה גורמים המביאים אדם להיות מרוצה מחייו:

א. תחושת הישג נובעת מהשגת מטרות משמעותיות. אני חש הישג בכל פעם שאני מעלה פרויקט חדש לתועלת הציבור.

ב. מורשת היא התרומה שלך לחברה. אותי מאוד משמחת העובדה שאלפי אנשים טורחים לקרוא את המדריכים שאני מפרסם מדי יום. הורים יכולים לחוש גאווה על כך שהם מחנכים ילדים מוצלחים שיתרמו לחברה.

ג. השפעה היא התרומה שלך לאנשים הקרובים לך. האם משפחתך וחבריך מרגישים שניתן לסמוך עליך? האם הם אוהבים לשוחח איתך? האם אתה חבר טוב? אם כן, אתה זוכה להשפיע בצורה חיובית על הקרובים לך ביותר. אם לא, הספר ממליץ על מספר דרכים לשפר את יחסי האנוש שלך. בין השאר, על ידי זה שתלמד להקשיב לסובבים אותך, וגם להגיד "תודה" לאנשים שעזרו לך להיות מי שאתה.

ד. חדווה היא השמחה שאתה משלב בחיי היום יום. האם אתה שמח בעבודה שלך? בזוגיות? עם המשפחה? אני מקפיד לסיים כל יום במסיבת שירים משנות ה-80. 10 דקות של שירים שגדלתי עליהם ומשמחים אותי על אף התלאות והקשיים שחוויתי במהלך היום.

המסקנה היא שאם אתה רוצה להרגיש טוב עם חייך את צריך לשאוף להשיג הישגים, לתרום לקרוביך ולחברה, ולשלב רגעים של שמחה בין תלאות היום.

 

נסה להיות הסופר מריו של החיים שלך

תאר לך שאתה זרוק על צלע הר בעיצומה של סופת שלג. הרגל שלך שבורה, והשותף שלך ניתק את החבל שחיבר ביניכם כשטיפסתם את ההר כי הוא היה בטוח שאינך בחיים. זה מה שקרה לג'ו סימפסון. ומה שמדהים שהוא לא איבד תקווה, אלא התחיל לשחק משחק שהציל את חייו. במסגרת המשחק הוא הקציב לעצמו 20 דקות להגיע לקרחון הקרוב ביותר שהוא יכול היה לראות. אם הוא הגיע לקרחון הוא חגג, ובמידה ולא הוא לא ויתר אלא המשיך וניסה שוב לעמוד ביעד עבור הקרחון הבא אחריו. במהלך מספר ימים הוא התמיד לשחק משחקונים קצרים שהוא היה נחוש לנצח. ולמרות הכאב של הרגל השבורה הוא הצליח לחזור את כל הדרך אל מחנה הבסיס ממנו יצא ארבעה ימים לפני התאונה.

המשחק שהמציא ג'ו סימפסון כולל ארבעה רכיבים שיש בכל משחק מחשב טוב:

א. משחק טוב הוא משחק שניתן לנצח. כדי שאנשים יסכימו לשחק צריך להיות להם סיכוי סביר לנצח. סימפסון לא אמר לעצמו שהוא צריך לזחול את כל הדרך למחנה כי זה נראה חסר סיכוי. במקום זה הוא התרכז בניסיון להגיע לקרחון הבא שהוא יכול היה לראות בעיניו. יעד שהוא בהחלט היה יכול לעמוד בו. גם אתה, כשאתה קובע לעצמך יעדים הקפד שהם יהיו ברי השגה, ואם היעד הכולל נראה רחוק וקשה מדי התרכז בהשגת היעדים הקטנים.

ב. תחושת התקדמות. היוצרים של סופר מריו חילקו את המשחק לשלבים. בכל שלב, תפאורה שונה ואתגרים שונים. הסיבה היא שאנשים זקוקים לחידוש. לכן, כשאתה משיג יעד עבור לטיפול ביעד הבא. אני נוהג להקדיש מדי יום שעה לשיפור מיומנות התכנות שלי. במסגרת זו, אני נחשף לצורות חשיבה חדשות, אופני תכנות, ספריות ושפות חדשות. כך אני מרגיש שאני מתקדם כל הזמן.

ג. מטרה ברורה. היעד הסופי של כל משחק הוא ברור. אם אתה משחק סופר מריו אתה רוצה להציל את הנסיכה. ג'ו סימפסון היה צריך להגיע לקרחון הקרוב.

ד. משוב תכוף. בסופר מריו בכל פעם שאתה אוכל פרח אתה מקבל מטבעות, אבל כשאויב פוגע בך אתה מאבד מטבעות. גם אתה יכול להוסיף נקודות לחיים שלך. לדוגמה, אני נוהג לכתוב לעצמי בתחילת כל יום רשימה של המטלות היומיות. בכל פעם שאני מסיים משימה אני מסמן אותה בוי. כך אני "צובר נקודות" במהלך היום. דרך טובה לקבל משוב ולשפר את ערכך בעולם היא באמצעות התחברות למנטור אחד או יותר שידריכו אותך בדרכך להשתפר ויאירו בזרקור את הטעויות שאתה עושה.

לפיכך, אם אתה רוצה להצליח במשחק החיים נסה להיות קצת יותר כמו סופר מריו. קבע לעצמך יעדים קטנים וברורים שניתן להשיג אותם בדרך ליעד הגדול, ותן לעצמך נקודות זכות בכל פעם שהגעת ליעד. רוצה להשיג עוד יותר נקודות? מצא מנטור שיאמן אותך להיות הגרסה הטובה ביותר של עצמך.

 

תלמד להגיד "לא"

הפסיכולוג Mihaly Csikszentmihalyi זכה לפרסום עולמי בזכות המחקר שלו על השלב בקריירה שבו אדם מגיע לשיא. אותו פסיכולוג מפורסם גם התעניין בנושא של פריון עבודה, ולשם כך פנה לפרופסור פיטר דרוקר מכיוון שהוא האקדמאי שיודע יותר מכל אחד אחר על נושא הפריון. דרוקר השיב לו במכתב שזו לשונו: "פרופ' יקר, אני מוקיר ומעריך את העבודה שלך אבל אני נאלץ לסרב להזמנתך. יש לי פח אשפה גדול המיועד להזמנות כמו שלך בגלל שאחת הסיבות המרכזיות לזה שאני מצליח להיות כל כך פורה בעבודתי היא שאני ממעט להענות לכל פעילות שאינה מקדמת אותה." תשובה בוטה, שמלמדת אותנו משהו מאוד חשוב על אנשים מוצלחים, והוא שחלק גדול מההצלחה שלהם ניתן לייחס לעובדה שהם עושים את מה שחשוב להם ומקדם אותם, תוך התעלמות מפיתויים והסחות דעת.

אם כן, הדרך להיות מוצלח היא למצוא את הדבר שבאמת חשוב לך, ולרכז בו כמה שיותר אנרגיה.

 

הספר Barking up the wrong tree שכתב אריק ברקר, הוא ספר מלא באנקדוטות, תובנות ומחקרים אודות הצלחה. חלקם מפתיע, מיעוטם שערורייתי. אני ממליץ עליו בחום.

 

אולי גם זה יעניין אותך

קיצורי דרך חכמים להצלחה

על החשיבות הגדולה של מעשים פשוטים ויומיומיים

6 דרכים מוכחות מדעית להפוך את המוצר או הרעיון שלכם לוירלים ברשת

כישורי חיים - רעיונות ששווה לשתף

 

אהבתם? לא אהבתם? דרגו!

0 הצבעות, ממוצע 0 מתוך 5 כוכבים

 

 

הכותב הוא מתכנת שבמעט הזמן הפנוי העומד לרשותו נהנה לקרוא ספרים ולרשום לעצמו רשימות כדי להזכר במה שחשוב. מי שרוצה לחוות את דעתו מוזמן להוסיף תגובה ואשתדל לפרסם בהקדם.

הוסף תגובה חדשה

 

 

ענה על השאלה הפשוטה הבאה כתנאי להוספת תגובה:

מהם שלוש רשויות השלטון בישראל?