חוק בייס (bayes) וכללי אצבע לחיים

מחבר:
בתאריך:

מה משותף לבדיקות קורונה, לזיהוי מטוסי אויב וזנים של כלבים? כולם דוגמאות להערכת הסתברויות בפעולה, והנטייה שלנו היא להסתמך מדי על האינטואיציה הראשונית בעניין. חוק בייס מסייע לנו להביא בחשבון מידע נוסף, ולעדכן את הערכת הסיכויים בהתאם להתפתחויות בשטח.

חוק בייס (bayes) וכללי אצבע לחיים

 

חוק בייס וזיהוי כלבים מגזע הסקי

אתמול הלכתי ברחוב וראיתי כלב חמוד. כשחזרתי הביתה סיפרתי בהתלהבות רבה על הכלב, ונאמר לי שהכלב הוא כלב מגזע הסקי כי ידוע ש-95% מכלבי ההסקי הם חמודים. לאור מה שנאמר לי, עניין אותי לדעת מה הסיכוי שהכלב שפגשתי הוא אכן הסקי. אז בררתי באינטרנט וגיליתי ש-50% מהכלבים הם חמודים, וגם ש-5% מהכלבים שייכים לגזע ההסקי.

ניתן לתאר את הנתונים באופן הבא:

הצגה אינטואיטיבית של נוסחת בייס

ולהציג את ההסתברויות באמצעות הטבלה הבאה:

חישוב הסתברויות לצורך ההסבר האינטואיטיבי של נוסחת בייס

השורה האחרונה היא מכפלת ההסתברויות. נסביר את החישוב:

מה הסיכוי להסקי חמוד?

5% X 95% = 4.75%

ומה הסיכוי לכלב חמוד שאינו הסקי?

95% X 50% = 47.5%

 

היחס של 4.75 ל47.5 הוא 1:10, כלומר הסיכוי שהכלב החמוד שראיתי הוא הסקי הוא נמוך. אבל כמה נמוך? לשם כך עלינו לחשב את גודל מרחב ההסתברויות שכולל סיכוי של 1 לכלב הסקי חמוד וסיכוי של 10 לכלב חמוד שאינו הסקי, כך שמרחב ההסתברויות הוא 11 (1 + 10), והסיכוי להסקי מתוך מרחב ההסתברויות הוא 1:11.

אפשר לכתוב את זה כך:

1/(1+10) = 1/11

מזה אנחנו יכולים ללמוד שכשמתחשבים בנתונים המקדימים (שיעור ההסקי באוכלוסיית הכלבים) הסיכויים למסקנה שהכלב החמוד שפגשתי הוא אכן הסקי נמוכים. כי אם הייתי מתחשב רק בנתון ש-95% מכלבי ההסקי הם חמודים הייתי עלול הייתי לחשוב שרוב הסיכויים שפגשתי הסקי, אבל בהינתן השיעור הנמוך של גזע כלבים זה באוכלוסיה הסיכויים דווקא גדולים יותר שהכלב החמוד שפגשתי אינו כלב הסקי.

מזה אפשר ללמוד שבכל פעם ששוקלים את הנתונים הקיימים בניסיון להבין את העולם צריך לנסות למצוא ולהתחשב בנתונים מקדימים. דבר שאנחנו כבני אדם נוטים לשכוח כשאנחנו מגבשים את דעתנו על המציאות.

כאמור, המסקנה שפגשתי הסקי התבררה כלא סבירה בהתבסס על הידע המקדים בדבר שיעור ההסקי באוכלוסיה ושיעור הכלבים החמודים. אבל בהמשך התבררו לי עובדות שלא ידעתי ששינו את דעתי. לדוגמה, הכלב שפגשתי דומה לזאב וזה הגדיל את הסיכויים שמדובר בהסקי (אם כי לא היווה עדות מכרעת כיוון שישנם גזעים נוספים שדומים לזאבים). אח"כ נזכרתי שהכלב שפגשתי הוא אתלטי וזה הגביר עוד יותר את הסיכויים שאכן פגשתי בהסקי. ולבסוף, בביקורי בקוטב הצפוני ראיתי כלבים הסקים רתומים למזחלה שהם זהים בכל לכלב שפגשתי, וזה גרם לי לשנות את דעתי ולהסיק שהכלב שפגשתי הוא בסבירות של כמעט 100% כלב הסקי.

מהדוגמה הזו, אפשר להבין שאחרי גיבוש הדעה הראשונית, מנומקת ומחושבת ככל שתהיה, עדיין צריך לשמור על ראש פתוח לעדויות נוספות שיכולות לחזק את דעתנו או להחליש אותה. וכמו בדוגמה הזו, כך בחיים, צריך כל הזמן לחפש את המידע המקדים שיכול לשפוך אור חדש על המסקנות והאמונות שלנו.

החישובים שעשיתי הם חישובים אינטואיטיביים שמבוססים על חוק בייס (bayes theorem) כי יותר חשוב לי ללמוד כללי אצבע לחיים מאשר להסביר אנוטציה מתמטית.

למי שזקוק לנוסחה, אסביר אותה בקצרה. כל היתר מוזמנים לדלג הלאה כדי לקרוא דוגמאות נוספות לשימוש בחוק בייס להבנת מצבים בחיים.

 

הנוסחה של חוק בייס

זו הנוסחה:

הנוסחה לחישוב הסתברות מותנה באמצעות בייס. למציאת הסתברות היפותיזה התלויה בעדות מהשטח. דרוש היחס בין שיעור ההיפותיזה לשיעור העדויות ואת זה צריך להכפיל בהסתברות לעדות בהנתן ההיפותיזה

P(H) - הסתברות ההיפותיזה
P(E) - הסתברות העדות התומכת
P(E|H) - הסתברות העדות בהנתן ההיפותיזה
P(H|E) - מחפשים את הסתברות ההיפותיזה בהנתן העדות

ההיפותיזה P(H) היא שהכלב הוא הסקי והעדות התומכת היא שהכלב חמוד P(E). אנחנו מחפשים את הסתברות ההיפותיזה שהכלב הוא הסקי בהנתן העדות התומכת שהוא חמוד P(H|E).

נמלא את ערכי המשתנים:

P(H) = 0.05
P(E) = 0.5*0.95 + 0.95*0.05 = 0.5225
P(E|H) = 0.95
P(H|E) = ?

נציב בנוסחה, ונפתור:

P(H|E) = 0.05*0.95/0.5225 = 0.0909 = 1/11

 

זיהוי מטוסי אויב וכשלים בחשיבה

דמיין שאתה טייס בחיל האוויר הישראלי שמוזנק לטפל במטוס מיג שחדר לשמים האוויריים של ישראל מעל רמת הגולן. ידוע לך שלא רק חיל האוויר הסורי עלול לטוס באזור כי גם הרוסים טסים באזור, ואתם יש לנו יחסי ידידות. בנוסף, ידוע ששיעור מטוסי המיג הסורים באזור הוא 10%, ויתר המטוסים הם רוסים. וגם ששיעור הזיהוי הנכון על ידי טייסי חיל האוויר שלנו הוא 80%. מכיוון שטייס חיל האוויר זיהה את המטוס כמטוס סורי השאלה הרת הגורל היא מה מידת הביטחון שבה הוא יכול להחליט להפיל את המטוס?

התשובה האינטואיטיבית היא שאם מידת הזיהוי הנכון היא 80% אז זו גם צריכה להיות מידת הביטחון בהחלטה להפיל את המטוס. רק שאם נתחשב רק בתחושת הבטן נתעלם מהנתון הנוסף שהוא שיעור המטוסים הסוריים מכלל מטוסי המיג בזירה.

נכניס את כל הנתונים לתוך המטריצה הבאה שתסייע לנו לחשב את ההסתברויות תוך התחשבות בפרופורציה של המטוסים בזירה.

חישוב אינטואיטיבי גאומטרי של חוק בייס

נכפול את ההסתברויות:

זיהוי נכון
(80%)
זיהוי שגוי
(20%)
סורי
(10%)
סורי באמת
(80% * 10% = 8%)
סורי שמזוהה כרוסי
(10% * 20% = 2%)
רוסי
(90%)
רוסי באמת
(90% * 80% = 72%)
רוסי שזוהה כסורי
(90% * 20% = 18%)

ממכפלת ההסתברויות אנחנו למדים שהסיכוי שהמטוס שזוהה כסורי הוא אכן כזה הוא 8%, והסיכוי לזהות מטוס רוסי בטעות כסורי הוא 18%. לפיכך, הסיכוי לזיהוי נכון הוא 8 ל-18. או 8 מתוך 26 (8 + 18 =26). כלומר, הסיכוי שהמטוס שזוהה כסורי הוא באמת מטוס אויב שצריך להפיל אותו הוא פחות מ-31%.

הנטייה של רוב האנשים לבחור במידע שהכי פשוט להבין ולהתבסס עליו בהסקת המסקנות שלהם, מכונה שגיאה בשיעור הבסיס (base rate fallacy), והיא אחראית לרבים מכשלי החשיבה והמסקנות השגויות שאנשים נוטים ליפול לתוכם.

 

האם יש לך קורונה במידה ויצאת חיובי בבדיקה המהירה?

באחד הימים, חשת עייפות, וגילית שיש לך חום קל, מה שגרם לך לחשוד שאולי אתה סובל מקורונה. נסעת לבית המרקחת ורכשת בדיקת קורונה ביתית שהתוצאה שלה הייתה חיובית, והעידה על כך שנדבקת בנגיף. על הקופסה קראת ששיעור הזיהוי הנכון במקרה שאדם סובל מהנגיף הוא 50% וששיעור הלא חולים שמזוהים כחולים בטעות עומד על 5%.

מכיוון שאתה זוכר את חוק בייס אתה מנסה לברר פרטים נוספים, וחיפוש בגוגל מעלה ש-10% מאוכלוסיית ישראל נדבק במחלה מדי שנה.

בהינתן המידע, האם להאמין לתוצאות הבדיקה ולהכניס את עצמך לבידוד?

נסדר את המספרים בתוך המטריצה:

הסתכלות דרך המשקפיים של חוק בייס על תוצאות בדיקת הקורונה

חישוב זריז.

חולים שהערכה מזהה נכונה:

0.5 * 0.1 = 0.05

מזוהים כחולים למרות שאינם:

0.9 * 0.05 = 0.045

ממכפלת ההסתברויות אפשר לראות שהסיכוי שהאדם אינו חולה במחלה למרות הזיהוי החיובי בבדיקה מעט נמוך מהסיכוי שהוא חולה. כך שכדאי להבדק על ידי גורם מוסמך, ובינתיים להכנס לבידוד כדי לקטוע את שרשרת ההדבקה.

 

הסתכלות סטטיסטית ברוח חוק בייס על הפרשה שמסעירה את המדינה

הנושא של חטיפת ילדים בקום המדינה מעסיק ומזעזע את הציבור הישראלי עד ימינו. הרבה שנים סברתי שהמידע החסר היה שיעור תמותת התינוקות בקום המדינה, ושלעובדה שבימינו תמותת תינוקות היא אירוע נדיר יש השפעה על הבנתנו את הנושא. חיזוק לדעתי, מצאתי באינטרנט בנתון שלפיו שיעור תמותת התינוקות בשנה הראשונה לחייהם באירופה עד שנות ה-50 של המאה ה-20 היה 50%, ולכן חשבתי שניתן להסביר את העלמות חלק גדול מהילדים בפטירתם בנסיבות טבעיות. הגעתי למסקנה זו כי הקשבתי פחות לעדויות של ההורים שאיבדו את ילדיהם, וחיפשתי עובדות אובייקטיביות.

ברבות השנים, נתקלתי בעדויות שערערו את תפיסתי את הנושא. לדוגמה, אישה בשם ציונה מספרת שהיא הובאה "מתנה" להורים המאמצים שלה. זה גרם לי לחשוב שאולי מדובר במקרה בודד ויוצא דופן. כעבור מספר שנים נתקלתי באתר ynet בעדות מצולמת ומוקלטת, של מטפלת שטפלה בילדים ומספרת שילדים נעלמו מעריסותיהם לאחר ביקורים של נשים מחו"ל. זה גם מצטרף לכך שלרבים מהילדים אין קבר. והמסקנה שלי היום, בעקבות העדויות הנוספות, היא שמאוד יכול להיות שלפחות חלק מהילדים שנעלמו אכן נחטפו.

* הכותב אינו מרביע כלבים, טייס, עוסק באיחוד משפחות או מומחה לבריאות הציבור. תיאורי המקרה והמספרים מיועדים להדגים את השימוש בחוק בייס ולא מעבר.

 

מקורות

Biases in Estimating Probabilities, Richards J. Heuer, Jr.

 

קריאה נוספת

10 הטיות קוגנטיביות שאתה חייב להכיר

רשימה לא ממצה של שגיאות לוגיות

אולי כן, אולי לא, עוד נראה (אגדה סינית עתיקה)

לכל המדריכים של כישורי חיים

פורסם לראשונה ב-
ב- התווספה הדוגמה של הקורונה והנוסחה המפורשת

 

אהבתם? לא אהבתם? דרגו!

0 הצבעות, ממוצע 0 מתוך 5 כוכבים

 

 

הוסף תגובה חדשה

 

= 7 + 7