תחי ישראל - אין לנו ארץ אחרת

תחי ישראל -אין לנו ארץ אחרת

מדוע העניים יישארו עניים, וכיצד גם אתה יכול להיות עשיר?

מחבר:
בתאריך:

אם תמיד חשבת שכסף זה רק עניין של מזל, ושהכי חשוב זה לדעת היכן להיוולד, יכול להיות שמה שאתה חושב הוא רק חלק מהאמת. כי גם אם לא נולדת לאבא עשיר, אתה עדיין יכול להפוך לאבא עשיר בעצמך אם תרכוש את התובנות הכלכליות של העשירים. זה הרבה יותר פשוט מכפי שנדמה כפי שמיטיב להסביר הספר "אבא עשיר, אבא עני" של רוברט קואסקי שאני סוקר במאמר קצר זה.

ההבדל העיקרי בין אנשים עשירים ועניים הוא במה שאנשים עושים עם הכסף שהם מרוויחים. ההבדל קשור בתובנה שקיימת אצל העשירים, שאינה קיימת או שאינה מיושמת אצל העניים.

כדי לרכוש את התובנה הזו צריך, קודם כל, להבין את 4 המושגים הבאים:

  1. הכנסה
  2. הוצאה
  3. נכס
  4. נטל

הכנסה זה כסף שנכנס לכיס שלך. הכנסות יכולות לבוא משכר, רווחי מניות, רווחים מהשקעות בעסק הפרטי שלך, תמלוגים, ספרים, תוכנות ואפליקציות, ולמעשה כל מה שמכניס לך כסף לכיס.

הוצאות זה כסף שיוצא לך מהכיס. לדוגמה, כספי מסים, הוצאות שכר דירה או משכנתה, הוצאות על רכב, ביגוד ומזון, רכישת גאדג'טים אלקטרוניים, וכל דבר אחר שגורם לכסף שלך לעזוב את הכיס שלך, ולעבור לכיסו של מישהו אחר.

נכסים מגדילים את ההכנסות שלך. דוגמה לנכסים, זה מניות שמושקעות בטווח הארוך, נכסי נדל"ן, נכסים רוחניים (ספרים ואפליקציות שכתבת), וכמובן העסק שלך.

נטל מגדיל את ההוצאות שלך. זה יכול להיות הוצאות על משכנתה ושכירות, הוצאות על המכונית הפרטית, הוצאות על ישיבה במסעדות, ורכישה של מותרות (קנית כבר אייפון 8?!).

לפי ההגדרות האלה בית יכול להיות נכס או נטל. אם אתה משכיר את הבית למישהו אחר, ומרוויח עליו כסף מדי חודש אז הוא נכס. מצד שני, אם אתה חייב על הבית משכנתה שתיקח ממך עשרות אחוזים מהכנסתך בעשרות השנים הבאות, ותגרע ממך שינה בלילה מחשש מה יקרה מחר, אז הבית הוא נטל.

גם השכלה אינה בהכרח נכס. אם אתה מבזבז את שנותיך על עשיית תארים, שלא מעניינים אף אחד, אז כדאי שתשקול שינוי כיוון. מצד שני, אם אתה רוכש השכלה שתעזור לך להרוויח יותר (זה יכול להיות תואר אקדמי או קורס בהשקעות) אז הידע שתצבור עשוי להיות מתורגם לנכסים בעולם האמיתי.

אחרי שהבנו את ההבדל בין הכנסות והוצאות ובין נכס ונטל, ננסה לבדוק מה עושים העשירים שונה מהעניים, ונבין מדוע העניים יישארו עניים בעוד העשירים רק ילכו ויתעשרו.

אבא עשיר, אבא עני של רוברט קואסקי

 

מה עושים העניים עם הכסף שהם מרוויחים, ומדוע הם לעולם יישארו עניים?

הבעיה עם העניים שהם משתמשים בכל הכסף שלהם כדי לרכוש דברים "לא יקרים" ולא נחוצים (שטויות מערוץ הקניות, האייפון החדיש ביותר, רכב במימון מלא). אילו דברים שלעולם לא יהפכו אותם לעשירים מכיוון שהם רק מוציאים מהם כסף, ולא מכניסים כסף. כי העניים קונים התחייבויות ולא נכסים.

יותר מזה. אדם יכול להיות בעל הכנסה גבוהה, ועדיין להישאר עני. כי כל שקל נוסף שנכנס לכיסו, מיד יוצא על מותרות. רכב גדול יותר, שיפוץ המטבח, רהיטים, נופשונים, גדג'טים אלקטרוניים. עובדה שידועה היטב לחברות כרטיסי האשראי שממהרות להציע חוב גדול יותר לבעלי ההכנסה הגבוהה. התוצאה פרדוקסלית. ככל שההכנסה עולה, עולה גם החוב, שמרביתו אם לא כולו, מבוזבז על התחייבויות שרק עולות כסף ולא מכניסות כסף.

ומצד שני ישנם העשירים.

 

מה עושים העשירים עם הרווחים? ומדוע כסף הולך לכסף?

העשירים, בניגוד לעניים, משקיעים את כספם בנכסים מניבים. זה יכול להיות מניות ואגרות חוב שמושקעות לזמן ארוך, השקעה בעסק, השקעות בנדל"ן, ורכישת מידע מועיל שיאפשר להם להתעשר עוד יותר.

העשירים באמת אפילו אינם חייבים לעבוד בשביל הכסף. כי הם השכילו להשקיע בנכסים מניבים, דוגמת עסקים ונדל"ן, שמזרימים להם הכנסה קבועה וגבוהה בין אם הם בוחרים לעבוד או לא.

פה גם המקום להבין את הסיבה העיקרית לכך ש"כסף הולך לכסף", ומדוע העשירים נעשים עשירים יותר ויותר. וזה מפני שהעשירים משכילים להשקיע את ההכנסה הנוספת שלהם ברכישת נכסים מניבים. הנכסים הנוספים מביאים הכנסה נוספת, וההכנסה הנוספת משמשת לרכישת נכסים מניבים נוספים, וחוזר חלילה. בתהליך שהתוצאה הבלתי נמנעת שלו היא שהעשירים נעשים עשירים יותר ויותר.

 

הנתיב המהיר והנתיב האיטי להתעשרות

כאן המקום להבחין בין שני הנתיבים לרכישת עושר, הנתיב האיטי והנתיב המהיר.

הנתיב האיטי הוא לחסוך מדי חודש אחוז קבוע של לפחות 10% מההכנסה מגילאי ה-20 המוקדמים, ליהנות מהריבית שהכסף צובר בבנק או מהרווחים שהכסף צובר בשוק ההון, ואז כשאדם מתקרב לגיל הפרישה הוא יכול לפרוש עשיר. זו דרך בטוחה, ונטולת סיכונים כמעט לחלוטין.

הנתיב המהיר אומר שאת עודפי ההכנסה שלך אתה משקיע בעסק משלך, ואז הסיכוי לרווחים מהירים וגבוהים הוא גבוה יותר, אבל גם הסיכון גדול יותר.

בכל מקרה, כשאתה בוחר בין הנתיב המהיר והאיטי להתעשרות כדאי שתדע שכל המיליארדרים, שהרוויחו את הונם בעצמם, וזכו להשפיע על העולם, דוגמת, ביל גייטס ממיקרוסופט ואלן מוסק מטסלה ופאי-פאל, רכשו את עושרם בנתיב המהיר.

 

אז מה אתה מציע שלא נהנה מהכסף שלנו?

הנקודה היא לא להתנזר אלה לרכוש מותרות בכספי הרווחים שצברת מהשקעה בנכסים מניבים. לדוגמה, אם אתה מעוניין במרצדס, קודם תרוויח מספיק מהשקעה בעסק הפרטי השלך כדי לממן את המרצדס. הבעיה היא שרוב בעלי המרצדס קודם רוכשים את המרצדס בהלוואה מהבנק, ואז המרצדס הוא הנטל שלהם, והנכס של הבנק.

 

לסיכום, במה שונים העשירים מהעניים?

העניים, בין אם מועסקים או שחיים על קצבאות, מבזבזים את כספם על התחייבויות שמרוקנות אותם מכל הכסף שלהם. גם בני מעמד הביניים עלולים להיות עניים אם הם מבזבזים כל שקל נוסף שהם מרוויחים על מותרות ומיני שטויות שלא יביאו להם כל הכנסה נוספת. העשירים, לעומת זאת, הם האנשים שמשכילים להשקיע את עודפי הרווחים שלהם בנכסים מניבים, והעשירים באמת אינם צריכים לעבוד בשביל הכסף כי הם צברו מספיק נכסים שמזרימים להם הכנסה קבועה.

לחץ על הקישור לרכוש את הספר מאמאזון Rich Dad Poor Dad: What The Rich Teach Their Kids About Money - That The Poor And Middle Class Do Not!

 

אולי גם זה יעניין אותך

7 הרגלים של אנשים מוצלחים

על החשיבות הגדולה של מעשים פשוטים ויומיומיים

smartcuts - קיצורי דרך חכמים להצלחה

כישורי חיים - רעיונות ששווה לשתף

 

אהבתם? לא אהבתם? דרגו!

0 הצבעות, ממוצע 0 מתוך 5 כוכבים

 

 

הכותב הוא מתכנת שבמעט הזמן הפנוי העומד לרשותו נהנה לקרוא ספרים ולרשום לעצמו רשימות כדי להזכר במה שחשוב. מי שרוצה לחוות את דעתו מוזמן להוסיף תגובה ואשתדל לפרסם בהקדם.

הוסף תגובה חדשה

 

 

ענה על השאלה הפשוטה הבאה כתנאי להוספת תגובה:

מהם שלוש רשויות השלטון בישראל?