תחי ישראל - אין לנו ארץ אחרת

תחי ישראל -אין לנו ארץ אחרת

איך להיכשל כמעט בכל דבר ועדיין להצליח בגדול

מחבר:
בתאריך:

פסימיסטים אולי נשמעים חכמים אבל אופטימיסטים עושים כסף (נת פרידמן)

מחקר שערך פרופסור וויזמן שאל נחקרים האם יש להם מזל, ואחר כך נתן להם לספור את מספר התמונות בגיליון של עיתון. קבוצת הנחקרים שהאמינו שיש להם מזל סיימה לספור לפני כל השאר בגלל שהם שמו לב שבתחתית הדף השני היה כתוב שמספר התמונות בעיתון הוא 42. העניין הוא שאנשים אופטימיים נוטים לחפש הזדמנויות, להתמיד למרות הקשיים וסיכויי ההצלחה שלהם גדלים בהתאם. במחקר המשך, אותו פרופסור לימד אנשים לסמוך על "המזל" שלהם, ולהיות אופטימיים ושמחים יותר והשיפור חלחל לכל היבטי החיים, והפך אותם לאנשים מצליחים ומאושרים יותר.

מחקר זה מוזכר בספרו האוטוביוגרפי של סקוט אדמס "כיצד להיכשל בכל דבר ועדיין להצליח בגדול" שמספר את סיפור חייו של הקריקטוריסט האחראי ליצירת רצועת הקומיקס "דילברט" הנחשבת למצליחה בעולם מזה 30 שנה.

כיצד להפסיד כמעט בכל דבר ועדיין לנצח בגדול - סקוט אדמס

 

אתה רובוט לח

סקוט אדמס מספר שאחרי שהוא למד קורס בהיפנוזה הוא הצליח לשכנע כמעט כל אדם לעשות כרצונו בגלל שאנשים הם מכונות ניתנות לתכנות, וכל מה שצריך הוא לדעת על אילו מתגים ללחוץ.

כפי שניתן לתכנת אחרים לעשות כרצונך אתה יכול לתכנת את עצמך להצליח. רוצה כמה טיפים להצלחה, בבקשה:

  • כשאינך שמח אתה יכול להכריח את עצמך לחייך, ותראה שתוך זמן קצר תרגיש הרבה יותר חיובי ואופטימי.
  • אם לא מתחשק לך להתאמן אתה יכול ללבוש את בגדי האימון ולנעול נעלי ריצה וברוב הפעמים אתה תרצה להתאמן.
  • כוחה של אפירמציה. אדמס מספר שהיתה לו מנטרה שהוא סקוט אדמס הולך לקבל 94 מתוך 100 במבחן ה-SAT (פסיכומטרי אמריקאי), וזה בדיוק מה שקרה.
  • הצלחה בהשראה. אדמס טוען שאם אתה גר או עובד בקרבת אנשים מצליחים, ואפילו אם אינך מתחבר איתם, אתה הופך לאדם מצליח.

 

התנאי להצלחה

התנאי להצלחה הוא אינטנסיביות מנטלית, ולשם כך אדם צריך להגביר את החיות שלו באמצעות תזונה נאותה, שגרת אימון גופני ושינה מספקת.

כדי לשפר את התזונה צריך להבין את משמעות האינדקס הגליקמי כיוון שיש קשר מובהק בין התפתחות מחלות ובין צריכת מזונות שמקפיצים את רמת הסוכר בדם. לדוגמה, לתפוחי אדמה אינדקס גליקמי גבוה משל פסטה. לכן צריך להעדיף פסטה בתור מנת פחמימות. המלצה אחרת, היא להשביע את הרעב בבוטנים כיוון שהשומן בהם מרגיע את הרעב למשך זמן ארוך.

 

מטרות הם ללוזרים - מערכות הם לווינרים

סקוט אדמס מספר על חברו מנואל מימי התיכון. שניהם רצו חברה. בעוד אדאמס נהג לפנטז על החברה במשך חודשים, ורק אז לגשת אליה כדי לגלות שהיא אינה מעוניינת. מנואל בחר בגישה שונה בתכלית. הוא נהג ללכת למקומות שבהם מרוכזות בנות, ולהציע חברות לפי מידת הפופולריות שלהם. קודם לבנות המקובלות ביותר ואח"כ לפחות מושכות עד שאחת מהם הסכימה. בעוד אדמס הציב לעצמו מטרה מנואל פיתח שיטה. מכיוון שהוא עבד בצורה שיטתית הוא למד בדרך להתגבר על ביישנות, איך לדבר עם בנות ואיך להשיג את מה שהוא רוצה.

נכון שבמצבים פשוטים הצבת מטרה יכולה לעזור. לדוגמה, איכר קדום שהציב לעצמו מטרה לחרוש את השדה. אבל העולם בתקופתנו הוא מורכב מאוד ולכן עדיף להתרכז בפיתוח שיטה. לדוגמה, שיטה לרכישת כישורים שיאפשרו לאדם להצליח בחייו.

 

המתמטיקה של ההצלחה

אתה לא יכול לשלוט במזל אבל אתה יכול לעבור מחיים עם סיכויי הצלחה נמוכים לחיים עם סיכויים טובים יותר. הבעיה היא שאנחנו לא תמיד יודעים מה הסיכוי להצליח כשאנחנו בוחרים במקצוע. לדוגמה, יותר מדי אנשים שלמדו לתארים גבוהים מגלים שלשוק אין צורך בסוג ההשכלה שהם רכשו, ואז יש להם שתי אפשרויות: להמשיך לעבוד בתחום המקצועי כשכירים בשכר לא גבוה במיוחד או לנסות נתיב חלופי שבו יש להם סיכוי להרוויח יותר ולהפוך לעצמאים.

יש שתי אפשרויות לתאר את העולם:

גישה ראשונה מסתכלת על העולם כקסם. אדם שבחר בנתיב מקצועי שבו הוא נידון להיות שכיר בשכר נמוך לכל ימי חייו עלול לחוש שזה גורלו.

הגישה החלופית בוחרת בין האפשרויות המקצועיות והאישיות את האפשרות עם סיכויי ההצלחה הגבוהים ביותר.

הבעיה היא שאנחנו לא יודעים איזה נתיב יוביל להצלחה, ולכן הפתרון הוא לצבור כישורים מקצועיים, שבכל אחד מהם אתה טוב אבל לא מעולה כאשר שילוב הכישורים מגביר את סיכויי ההצלחה.

 

הכישורים החשובים להצלחה

אדמס מספר על הכישורים אשר סייעו לו במידה הרבה ביותר להשיג הצלחה. הרשימה כוללת:

הרשימה אולי ארוכה אבל אילו כישורים רכים שניתן לצבור במשך שנים וכך להגביר את סיכויי ההצלחה באופן משמעותי.

 

מדוע כדאי לרכוש כישורים משלימים?

אדמס מעיד על עצמו שהוא צייר בינוני למדי, כותב סביר ואיש מצחיק במידה. יתרונו הגדול בשילוב של יכולות אלו עם הכרת העולם התאגידי בארה"ב - שילוב נדיר שאפשר לו לכתוב את הקומיקס שצוחק על העבודה המשרדית המאפיינת את תקופתנו, ולהצליח בגדול.

לאור ניסיונו, הוא מציע לפתח מגוון של כישורים משלימים שבהם אדם מגיע לרמה טובה במקום לפתח כישרון אחד על חשבון כל השאר. הסיבה היא שאי אפשר לדעת מה יהיו הדרישות הספציפיות של השוק בעוד עשור מהיום, ולכן לא כדאי לשים את כל הביצים בסל אחד, במקום זה יכולות משלימות מגדילות את הסיכוי שבטווח הארוך תצליח למצוא שיטה שעובדת.

 

איך להיות מרוצה מהחיים?

אדמס טוען שהמטרה האולטימטיבית שאדם צריך לשאוף אליה היא להיות מרוצה מהחיים. הוא אף מציע 4 מרכיבים חיוניים לפיתוח תחושת שביעות הרצון:

א. אימון גופני על בסיס יומי.

ב. תחושת התקדמות - חשוב שאדם יעסוק בתחביב או במקצוע שבו הוא כל הזמן מתקדם. זה יכול להיות שיפור בהישגים בטניס חובבני או ההרגל של מתכנת להשקיע בכל יום שעה להרחבת האופקים המקצועיים.

ג. אופטימיות לגבי העתיד - אדם שמאמין שהעתיד יהיה טוב יותר נוטה להתמיד יותר, לחפש הזדמנויות, ולנצל את ההזדמנויות שנקרות בדרכו.

ד. עצמאות אישית וכלכלית - אדם שיכול לשלוט בשגרת יומו, בשעות שבהם הוא מתעורר והולך לישון ומה הוא עושה במהלך היום הוא גם אדם מאושר יותר. לפיכך, אדם צריך לחפש קריירה מתגמלת שתאפשר לו, בסופו של דבר, להגיע לעצמאות כלכלית. 

הספר "איך להיכשל כמעט בכל דבר ועדיין להצליח בגדול" שכתב סקוט אדמס הוא ספר מצחיק וחכם שמנסה לסייע לקוראים להפוך לגרסה מאושרת יותר של עצמם. אני ממליץ עליו בחום.

 

אולי גם זה יעניין אותך

איך להיות כל כך טוב עד שהם לא יוכלו להתעלם ממך?

מדוע הסוכר במזון הורס לך את הבריאות וכיצד להלחם בהשפעתו?

10 הטיות קוגניטיביות שאתה חייב להכיר

כישורי חיים - רעיונות ששווה לשתף

 

אהבתם? לא אהבתם? דרגו!

0 הצבעות, ממוצע 0 מתוך 5 כוכבים

 

 

הכותב הוא מתכנת שבמעט הזמן הפנוי העומד לרשותו נהנה לקרוא ספרים ולרשום לעצמו רשימות כדי להזכר במה שחשוב. מי שרוצה לחוות את דעתו מוזמן להוסיף תגובה ואשתדל לפרסם בהקדם.

הוסף תגובה חדשה

 

 

ענה על השאלה הפשוטה הבאה כתנאי להוספת תגובה:

איך אומרים בעברית אינטרנט?